Porečki proračun: Ostaje minus iz prethodnih godina

Porečki proračun mogao bi se više puniti naplatom kazni, smatraju vijećnici (Arhiva/J. PREKALJ)
Porečki proračun mogao bi se više puniti naplatom kazni, smatraju vijećnici (Arhiva/J. PREKALJ)

S jedanaest glasova za, jednim protiv i četiri suzdržana, porečki su vijećnici na protekloj sjednici prihvatili izvještaj o izvršenju proračuna za prošlu godinu, koji je zazvao dosta rasprave. Kako je rekla pročelnica odjela za proračun i financije Tatjana Matošević, lanjski je proračun u konačnici ostvaren u iznosu od 125,6 milijuna kuna prihoda, te 119 milijuna kuna rashoda i 5,9 milijuna kuna izdataka za financijsku imovinu i otplate zajmova.

Realizirano je oko 12 i pol tisuća kuna više prihoda nad rashodima, minus kapitalnih prihoda nas rashodima iznosi 6,1 milijuna kuna, te 5,97 milijuna kuna izdataka za financije, čime je rezultat lanjskog poslovanja u visini od pozitivnih 566 tisuća kuna. Taj iznos zajedno s manjkom iz prošlih godina ukupno čini minus u iznosu od 57,65 milijuna kuna, koji se prenosi u sljedeće proračunsko razdoblje, prema odluci o pokriću manjka prihoda u periodu od 2013. do 2016. godine. Nezavisna Snježana Mekota osvrnula se na očekivani pad prihoda od prodaje imovine.

- Znali smo da će tako biti jer smo prihode "napuhali" zbog prenesenog manjka i radi uravnoteženja proračuna. Međutim, vidljivo je da su upravni odjeli pazili na rashode i svi su ispod sto posto realizacije, što je na nivou 2013. u konačnici donijelo pozitivan rezultat, rekla je Mekota. Upozorila je i kako Grad nije uspio realizirati, kako je rekla, mizeran plan od 457 tisuća kuna od kaznenih i upravnih mjera, što joj je s obzirom na probleme u prometu i prometu u mirovanju u gradu neshvatljivo, kao i u pogledu oko nereda u izlaganja robe u starom gradu, te rekla da bi trebalo zaposliti više komunalnih redara koji si plaće moraju zaraditi iz naplaćenih kazni.

Vijećnik Stevo Žufić s nezavisne liste Rodoljuba Kosića upozorio je na visoku procjena sredstava od prodane imovine koja se ne realizira, ovdje oko 16,9 milijuna kuna, koja dovodi do visoke planirane potrošnje.

- Dogode se svi tekući troškovi, ali izostanu neke možda važne investicije. Kao što mi je na protekloj sjednici odgovoreno da nije raspisan natječaj za poslovnu infrastrukturu financiranu iz EU- fondova, pa nije bilo sredstava za izradu knjigovodstvene dokumentacije, gradsku rivu, Okruglu kulu i za Zavičajni muzej Poreštine. Po meni bi prodaju imovine trebalo planirati što je realnije moguće. Ako prodamo više od planiranog, lako ćemo se ovdje naći i na vijeću raspravit rebalans proračuna u koji ćemo višak prihoda brzo uvrstiti, rekao je Žufić. (V. HABEREITER)


Podijeli: Facebook Twiter