Artha - na sanskrtu: postizanje blagodati na ispravan način - ime je jedinog vegetarijanskog i veganskog restorana u Poreču, ali i široj okolici. Mjesto je to gdje uživaju ne samo vegetarijanci nego i svi oni koji žele isprobati nešto novo, zdravo i ukusno.
- Deset posto ljudi koji dolaze ovdje su vegetarijanci, a svi drugi prvenstveno dođu jer žele probati nešto drugačije. Sve namirnice pripremamo svježe, nema konzervansa, nema mikrovalne pećnice. Ujutro idemo u nabavu na tržnicu, koja nam je srećom blizu i kada vidimo što ima svježe u ponudi, s time kreiramo dnevni meni. Nema strogo definiranih recepata i teško da ćete dvaput dobiti potpuno jednako jelo. Uvijek nam je maštovitost u prvom planu i vrlo nam je važno hranu pripremati s ljubavlju.
Naravno, ako je netko bio zadovoljan nekim jelom, on će ga naći u ponudi i drugi put, ali možda malo izmijenjenog, jer nastojimo koristiti što više svježih namirnica. Želimo kad naši gosti sjednu za stol da stvarno uživaju u hrani, opuste se i koncentriraju na jelo, tako i probava bolje radi i možete bolje osjetiti sve okuse i mirise hrane, priča Klaudija Korotaj, vlasnica Arthe.
Restoran vodi zajedno sa suprugom Ladislavom, koji je ujedno i glavni kuhar. Oboje su dugogodišnji vegetarijanci, a kako kažu, ovaj način prehrane postao je i njihov način života.
Smatraju da je vegetarijanski restoran nešto što je nedostajalo u ponudi, pogotovo jednog turističkog grada kao što je Poreč, pa su im stoga u ovo doba godine česti gosti stranci koji dolaze čak i iz susjednih gradova. Nije čudno, uzme li se u obzir da samo u Njemačkoj ima četiri milijuna registriranih vegetarijanaca.
- Neki misle da je vegetarijanska hrana neukusna ili bljutava, ali nije tako, pruža razne mogućnosti. No, ne možeš samo reći "ja sam vegetarijanac i ne jedem meso", moraš svom tijelu osigurati sve potrebne proteine i vitamine, kaže Ladislav.
U njihovom restoranu to može biti i vegetarijanski sendvič s klicama, sjemenkama i tofuom, pašta ili rižoto s povrćem i integralnom rižom, sojini odresci, za konzumirati na licu mjesta ili za ponijeti. Ili poput jednog dnevnog menija, za predjelo juha od povrća začinjena komadićima đumbira te za glavno jelo - odresci od seitana (tzv. pšenično meso) s palentom i integralnom rižom, povrće izrezano na tanke listiće i pripremljeno u woku te tikvice u tempuri, odnosno pohane u smjesi bez jaja i sa sjemenkama lana.
Ili pak sojini medaljoni s blitvom i maslinama, mladim kukuruzom, povrćem na žaru. Jedan od prijedloga za jelovnik može biti sezonska salata s rukolom, pomidorima, zelenom salatom putaricom i klicama leće i alfa klicama, bogatim proteinima.
Otkriće nam je bio itekako ukusan vege desert - bilo da je riječ o veganskoj panacotti, umjesto s vrhnjem napravljenom sa sojinim mlijekom, vanilijom i preljevom od jagoda i mente ili pak veganskoj gibanici s lješnjacima, makom, jabukama i sirom od sojinog mlijeka.
- Svi kolači su nam veganski, bez mlijeka i vrhnja, što je pogodno za one koji imaju problema s kolesterolom. Radimo s mlijekom od žitarica, bez bijelog šećera, uz mali dodatak meda i puno orašastih plodova koji daju energiju, kaže nam na kraju Klaudija. (V. HABEREITER, snimila J. PREKALJ)