Pravo osvježenje i žive razglednice iz raznih dijelova svijeta, od Mediterana do dalekih zemalja hladnog sjevera i egzotičnog istoka, sinoć su na starogradskim ulicama bili sudionici 14. izdanja međunarodnih folklornih susreta "Zlatna sopela".
Porečane i njihove goste privukli su i zaintrigirali već svojom nasmijanom pojavom i ponosnim držanjem u živopisnim narodnim nošnjama, a zatim su ih mimohodom doveli do Trga slobode gdje je održano svečano otvorenje ove manifestacije koja se odvija pod pokroviteljstvom Hrvatskog povjerenstva za UNESCO i službenom oznakom Međunarodnog savjeta organizatora festivala folklora i tradicijske umjetnosti CIOFF.
U prvoj od pet večeri ljepotu svojih tradicijskih plesova i pjesme predstavile su grupe s Krka, iz Rusije, Gruzije, Španjolske i Tajvana te s otoka Guam, koji pripada SAD-u, u zapadnom Pacifiku.
Okupljenima su dobrodošlicu poželjeli direktor "Zlatne sopele" Ante Cukrov i dogradonačelnica Poreča Nadia Štifanić Dobrilović, a folkloraše je na hrvatskom i engleskom jeziku predstavio voditelj programa Tin Modrić.
Na pozornici su prvi zaplesali članovi Kulturnog društva Sveti Juraj iz Krasa na otoku Krku, mjestašcu sa samo 180 stanovnika. Osim što su na sopelama izveli Mantinjadu, plesači su zavrtili plesačice u kraskom toncu koji posebno njeguju, a čine ga tonoc va kući i na placi, veros, kolo, polka i mažurka.
Pravi kontrast toplom temperamentu s našeg mora bio je ples folklorne grupe Družba iz Arhangelska u Rusiji, na čijem su savršeno izvježbanom repertoaru izvedbe koje uglavnom predstavljaju kulturnu tradiciju ruskog sjevera s bijelim polarnim noćima. Osim sladnih pokreta koji na mahove podsjećaju na korake iz klasičnog baleta, publiku je posebno oduševio perkusionist koji je uz ples svirao na drvenim žlicama pričvršćenim posvuda po njegovoj crvenoj opravi.
Španjolci iz folklorne grupe Alto Aragon iz Jace, gradića u podnožju Pireneja uz granicu s Francuskom čuvaju tradiciju bolera, valcera, albadasa, palotiausa, mazurke i drugih plesova, među kojima posebno mjesto ima jota, čiji su čvrsti ritmovi nadahnuli i velika imena klasične glazbe. Prepoznatljiva vedra glazba, kastanjete i rupci živih boja u tren su zaintrigirali sve generacije prisutnih.
Prepuna borbenosti i hrabrosti, a istovremeno lirike i nježnosti folklorna je tradicija Gruzije i njenog Kavkaza, koju su uspješno prikazali elegantni momci i ljupke djevojke iz grupe Marula iz Tbilisija.
Sasvim je drugačije ispričana priča borbe i ljubavi stare mikronezijske civilizacije Chamoro s malog koraljnog otoka Guam, smještenog oko dvije tisuće kilometara istočno od Filipina i šest tisuća zapadno od Hawaja, očuvana unatoč sveprisutnom utjecaju SAD-a koji tu od Drugog svjetskog rata ima svoju pomorsku bazu.
Šećer na kraju bile su gipke i elegantne plesačice Fei Yang Folk Dance Groupa iz Tajvana, na čelu s voditeljicom Hsu Hui-Chen, s koreografijama temeljenim na klasičnom pristupu, koje utjelovljuju kulturni duh njihove zemlje.
S njima je zanimljivo glazbeno i plesno putovanje svijetom nakratko stalo, a nastavlja se svake večeri sve do subote. U jutarnjim animacijskim i večernjim glavnim programima, od 10 i 21 sat, nastupit će ukupno tristotinjak plesača iz 11 grupa, među kojima, uz one već predstavljene, i iz drugih dijelova Hrvatske, Italije i Norveške. Organizator je Musicistra, uz pokroviteljstvo Grada Poreča i ovdašnje Turističke zajednice. (Napisala i snimila K. FLEGAR)