Poreč: Inspektorat ponovo zatvorio parkiralište

(Tanja KOCIJANČIĆ)
(Tanja KOCIJANČIĆ)

Nakon što smo objavili bizarnu priču da je inspekcija prošlog tjedna zbog nepravilnosti zabranila rad privatnom parkiralištu koje se nalazi iza poslovne zgrade Cantina sociale u Vukovarskoj ulici u Poreču, koje je unatoč postavljenim trakama Državnog inspektorata nastavilo s radom već za vikend, inspekcija je danas već oko 7.30 sati ponovno bila i u potpunosti ga zatvorila, fizički onemogućivši ulazak u nj.

Kako su nam dojavili građani, parkiralište, koje je jučer bilo prepuno automobila zbog lošeg vremena koje je dovelo na tisuće turista u grad, ispražnjeno je još sinoć, najvjerojatnije kao reakcija na članak objavljen na našem portalu.    

Razlog zabrane rada jest to što djelatnik naplate na parkiralištu nije imao valjani ugovor o radu, što smo doznali iz odjela za odnose s javnošću središnjeg zagrebačkog ureda Državnog inspektorata, kao i to da je izrečena kazna od 30 tisuća kuna po radniku.

Prilikom pečaćenja, piše nadalje u odgovoru, prošlog tjedna na parkiralištu se nalazilo 15 vozila, mahom stranih registarskih pločica, pa je zbog toga jedan izlaz ostavljen nezapečaćen, da bi mogli vozači nesmetano otići. Kako doznajemo, budući da je parkiralište unatoč inspekcijskoj zabrani nastavilo s radom, Državni inspektorat će predati optužni prijedlog protiv njegova vlasnika nadležnom Prekršajnom sudu.

"Gospodarski i inspektor rada Državnog inspektorata izvršili su kontrolu nad poslovanjem društva TIM 2000, a temeljem anonimne predstavke. Nadzor je izvršen na parkirališnom prostoru koji se nalazi na k. č. br. 3927/2 k.o. Poreč, iza trgovačkog centra Mercator, kada je utvrđeno da je za poslodavca radio radnik na poslovima naplate parkiranja, koja ima obilježje poslova za koje se zasniva radni odnos. Poslodavac s njim nije sklopio ugovor o radu, nije mu uručio pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu prije početka rada, niti ga je prijavio nadležnim tijelima mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, čime je postupio protivno odredbi čl. 12. Zakona o radu", piše u odgovoru Državnog inspektorata.

Objašnjava se da je inspektor rada donio usmeno rješenje na određeno vrijeme, dok se ne otklone nedostaci u poslovanju, a najkraće u trajanju od 30 dana, kojim se zabranilo privremeno obavljanje djelatnosti naplate. Također, rečeno im je da će se usmeno rješenje ukinuti ako u roku od dva dana od dana izricanja mjere dostave dokaz o otklonu nedostataka i uplate iznosa od 30 tisuća kuna za svakog radnika. No, budući da se to nije dogodilo, pečatiran je samo ulazni trak na parkiralište.

"Posebno navodimo kako je inspektor rada u više navrata kontrolirao da li je parkirni prostor oslobođen od vozila, kao i to da prilikom tih nadzora nije utvrđeno da se obavlja naplata parkiranja. U vremenu kada je parking bio slobodan izvršeno je i dodatno pečaćenje izlazne trake - kako bi se u potpunosti spriječio daljnji rad", pojasnili su iz Državnog inspektorata. (Tanja KOCIJANČIĆ)

 


Podijeli: Facebook Twiter