Pomoćnica ministrice kulture Vesna Jurić Bulatović otvorila je u motovunskoj galeriji "Pet kula" izložbu slika Alberta Biasija jednog od najvećih talijanskih likovnih umjetnika druge polovice 20. stoljeća.
Izrazivši pri tomu zadovoljstvo što je obnovljena motovunska galerija ugostila velikana Talijanske, ali i svjetske avangardne umjetnosti 20. stoljeća. Osobita joj je čast, kako je rekla, što je doživjela susresti se 24 rada koja predstavljaju presjek Biasijeva stvaralaštva, i koja ga u potpunosti predstavljaju kao velikog umjetnika na putovanju kroz vrijeme i prostor svjedočeći njegovom mjestu u samom vrhu suvremene umjetnosti.
Ovakvi projekti, dodala je, značajni su za promaknuće i suradnju kultura, ali i za poticanje ljudi da zbog njih da dolaze u Hrvatsku, u Istru, u Motovun. Sličnu je poruku publici na otvaranju ove izuzetno zanimljive izložbe uputio Anselmo Villata iz Talijanskog nacionalnog instituta za suvremenu umjetnost u Torinu.
Budući da je autor Albeto Biasi bio spriječen prisustvovati otvaranju poslao je pismo u kojem piše o suradnji s Miroslavom Šutejem, s kojim se dužio i dijelio snove da se umjetnošću brzo može promijeniti svijet i kako će zahvaljujući umjetnosti pasti barijere među evropskim nacijama.
Miroslavovom sinu Šimunu, koji je glavni organizator ove izložbe, ali i publici poručio je kako je izuzetno cijenio Šutejevo djelo i to ponajprije zbog kolorita i kompozicije. Sviđala mu se priroda i koncepcija njegovih djela koja je nadilazila granice zatvorenih prostora stoga mu je zahvalio što je projektom galerije u Motovunu sačuvao sjećanje na oca, ali i velikog umjetnika.
Djelo Alberta Biasija predstavio je Aleksander Bassin, ugledni slovenski likovni kritičar, naglasivši kako je Biasi veliki protagonist suvremene umjetnosti. Umjetnik i teoretičar, ali i jedan od najvećih eksperimentatora u modernoj umjetnosti čiji je opus snažno obilježio suvremenu umjetničku scenu.
Biasi je u svijetu umjetnosti poznat je i po tomu što je 1959. osnovao "Gruppo N", jednu od prvih europskih skupina eksperimentalne, kinetičke i programirane umjetnosti, a nakon što je 1967. skupina raspuštena nastavio je samostalan rad na oblikovanju harmonijskih oblika promjenjivih boja s pokretnim dijelovima, stvarajući na taj način slike u stalnom mijenjaju. Njegova su djela usmjerena na predstavljanje energije kao izvora dinamičnosti u stalnoj potrazi za izravnim dijalogom s gledateljem, stvarajući osjećaj dvosmislenosti i neodređenog prostora.
Biasi se redovito povezuje s razdobljem najveće popularnosti optičko-kinetičkih umjetnosti jer je zahvaljujući svojim umjetničkim kreacijama preciznih optičkih oblika stvorio zanimljive slike čija površina mijenja izgled stvarajući iluziju pokreta.
Ova će se zanimljiva izložba u motovunskoj galeriji Pet kula moći razgledati do 13. lipnja. (Napisao i snimio M. RIMANIĆ)