"Politička" rasprava u UN-u

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Rasprava o radu međunarodnih kaznenih sudova pred Općom skupštinom UN-a u New Yorku u srijedu, koju je sazvao predsjednik skupštine Vuk Jeremić, bila je više rasprava političke prirode, a manje rasprava o unapređivanju međunarodnog sudovanja, ocijenila je u četvrtak u Zagrebu prva potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

"Na taj način smo i reagirali preko našeg veleposlanika u UN-u i na tome ćemo se zadržati nadajući se da ćemo u budućnosti doći do razine zrelosti na kojoj se može zaista raspravljati o funkcioniranju međunarodnih sudova", istaknula je Pusić. Rekla je da je Hrvatska donijela trajnu odluku da surađuje s međunarodnim sudovima i smatra da nema alternative u nekim stvarima upravo u toj vrsti međunarodne pravde. "S tog stajališta, mi smo uvijek i nadalje vrlo spremni i zainteresirani sudjelovati u raspravama o unapređivanju i doradi međunarodnih pravosudnih institucija i međunarodnih sudova."

Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić, jedni šef države koji je sudjelovao na jučerašnjoj raspravi, optužio je, među ostalim, Haaški sud za pristranost prema srpskom narodu, Srbiji i srpskim optuženicima tvrdeći da postoji "atmosfera linča prema svemu što je srpsko" te da je taj sud "odmogao pomirenju" i da "selektivna pravda ne pridonosi miru i stabilnosti". Suđenja u Haagu usporedio je s inkvizicijom.

Hrvatski veleposlanik pri UN-u Ranko Vilović poručio je kako se čini da istina i pravda nisu vrijednosti zbog kojih je debata organizirana, a o Nikolićevim tvrdnjama kazao je kako ne korespondiraju s činjenicama i da Hrvatska nije s njima suglasna.

SAD je kao "huškačku" bojkotirao raspravu o radu međunarodnih kaznenih sudova pred Općom skupštinom UN-a u New Yorku u srijedu, a čija je jedina svrha, po mišljenju nekih zemalja, bila negodovanje zbog tretmana Srba na sudovima za ratne zločine.

Neki diplomati UN-a optužili su Jeremića, srbijanskog političara i bivšeg ministra vanjskih poslova te zemlje, da koristi Opću skupštinu za svoju vlastitu i promociju svoje zemlje.

Jeremić je u intervjuu za Reuters rekao kako smatra da je rasprava bila uspješna, ali i ocijenio "vrijednim žaljenja" to što neke važne zemlje, poput SAD-a, nisu sudjelovale.

Europske i druge zapadne zemlje izjavile su da je rasprava u srijedu o međunarodnoj pravdi bila loše prikriveni pokušaj napada na Međunarodni sud za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji, koji Srbija kritizira. Jordan i Kanada pridružile su se SAD-u u bojkotu rasprave.

"SAD se nimalo ne slaže s odlukom predsjednika Opće skupštine da danas održi neuravnoteženu, huškačku tematsku raspravu o ulozi međunarodnih kaznenih sudova u procesu pomirbe i neće u njoj sudjelovati", rekla je Erin Pelton, glasnogovornica američke misije pri Ujedinjenim narodima.

"Mi vjerujemo da su ad hoc međunarodni kazneni sudovi i druge pravosudne međunarodne institucije u Ruandi, bivšoj Jugoslaviji, Sijeri Leoneu i Kambodži presudni u nastojanjima da se prekine nekažnjavanje i pomogne tim zemljama da ostvare novu, pozitivniju budućnost", rekla je Pelton.

Dodala je da je posebice problematično to što rasprava "nije uspjela dati primjeren glas žrtvama tih zločina".

Jedan visoki zapadni diplomat, koji je želio ostati anoniman, rekao je da je Jeremić odlukom da organizira raspravu 10. travnja, na dan osnutka NDH, uspio postići da "cijeli događaj prođe u srbijanskom tonu".

Dodao je da je Jeremić odbio promijeniti datum održavanja unatoč tome što ga je za to zamolio niz izaslanstva. Jeremić je to potvrdio za Reuters, ali je jasno rekao da taj datum smatra prikladnim jer privlači pozornost na zločine iz vremena nacizma. (Hina/Reuters)


Podijeli: Facebook Twiter