Podmorska avantura na Verudeli


Monotone su vam uobičajene šetnje uz more, pretoplo vam je, uputite se na Verudelu, ispod hotela Brioni, i okušajte se u šetnji iz neke posve nove, drugačije perspektive - podmorske, dubinske.

Prošećite po moru, odnosno direktno po morskome dnu. Uz kacigu na glavi, koja vas drži ispod vode, i dovodom zraka kako bi mogli neometano disati, možete šetati, hraniti ribice, maziti ježeve, sjesti na klupicu, pogledati ostatke olupine, a oni spretniji mogu se okušati i u vožnji bicikla pod vodom.

Prvu istarsku šetnicu pod morem osmislio je mladi Puljanin, zaljubljenik u more i ronjenje, Dean Počeko koji je zimus došao na ideju da podvodni park, kakav je vidio na Krku, ponudi i u svom gradu. Nakon nešto istraživanja, zbrajanja i oduzimanja, odlučio se pokrenuti novi projekt - Podvodni park Verudela.

- Zbrojio sam dva i dva i odlučio krenuti u nešto novo, kako bih turistima, ali i našim ljudima, pružio neki novi pogled na more i nezaboravnu uspomenu s ljetovanja, priča nam Počeko uz riječi da je kalup za kacige koja se nose pod vodom najprije krenuo raditi sam, no nije mu baš išlo.

- Zatim sam potražio pomoć prijatelja koji inače radi s plovilima i tijekom zime u garaži smo napravili kalup i kontra-kalup te izradili prvu kacigu za glavu od pleksiglasa tešku oko 40 kilograma, veli Počeko.

Kako pojašnjava, kaciga sa strane ima i olovo kako bi bila dovoljno teška da osobi ne dopusti da izroni na površinu te ostane na morskom dnu kako bi ga nesmetano istraživala, a gumenom je cijevi na nju spojen kisik kako bi se moglo disati.

Na upit tko se može upustiti u ovakvu podmorsku avanturu, koja kako doznajemo traje oko 20 minuta, Počeko veli kako za nju nije potrebno nikakvo ronilačko iskustvo, pa čak osoba ne treba znati niti plivati.

- Uvijek sam ja s njima, pomažem im ući, a onda mogu lagano šetati morskim dnom, sjesti na klupici, obići malenu olupinu, sidro hraniti jata riba (koje su se već naučile čekati poslastice), a oni spremniji čak i sjesti na bicikl te ga probati provoziti po morskom dnu, veli Počeko.

Dodaje da u podmorske ture za sada idu većinom stranci i kako su svi oduševljeni. Po povratku sa šetnje kući kao trajnu uspomenu nose i fotografije koje idu uz cijenu "podmorske šetnje". Za sada, zaključuje, pod vodu mogu ići četiri osobe istovremeno, koliko imaju kaciga, no ukoliko se pokaže interes dogodine bi se u šetnje morskim dnom mogle voditi i veće grupe. (Borka PETROVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter