Clanovi obitelji Zorana ?indica, srbijanski predsjednik Boris Tadic, premijer Mirko Cvetkovic, predstavnici politickih stranaka te tisuce gradana u subotu su u Beogradu polaganjem cvijeca u dvorištu zgrade vlade i na njegovu grobu odali pocast prvom srbijanskom demokratskom premijeru, na osmu godišnjicu njegova ubojstva.
U tradicionalnoj "Šetnji za Zorana" središtem Beograda prošlo je više tisuca ?indicevih poštovatelja predvodenih predsjednikom Liberalno demokratske partije (LDP) Cedomirom Jovanovicem, položilo cvijece na mjestu atentata u dvorištu zgrade srbijanske vlade, te odalo pocast na grobu ubijenog premijera u Aleji zaslužnih gradana na Novom groblju.
Jovanovic je novinarima kazao kako je obaveza sviju kažnjavanje politickih inspiratora ?indiceva ubojstva, te da je pronalaženje odgovornih posao svakog pristojnog i odgovornog covjeka koji želi živjeti u normalnoj zemlji, a ne jedne vlasti ili politicke stranke.
Premijer i clanovi vlade takoder su položili vijenac na spomen-plocu u dvorištu vlade, gdje je ?indic ubijen, a pocast su ubijenom premijeru takoder odali negdašnji clanovi njegove vlade. ?indic je ubijen u napadu u dvorištu zgrade srbijanske vlade 12. ožujka 2003.
?indic je bio prvi srbijanski premijer nakon pada režima Slobodana Miloševica 2000. i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS), a za njegova mandata poceo je proces demokratizacije srbijanskoga društva i korjenitih ekonomskih i socijalnih reforma.
?indiceva vlada zalagala se za suradnju s ICTY-jem i u to vrijeme uhicena je nekolicina haaških optuženika, medu kojima i bivši predsjednik SRJ Slobodan Miloševic, koji je u Den Haag izrucen 28. lipnja 2001.
U svibnju 2007. bivši zapovjednik negdašnje Jedinice za specijalne operacije srbijanskog MUP-a Milorad Ulemek osuden je na 40 godina zatvora zbog organizacije ubojstva premijera ?indica, a kao izravan pocinitelj ubojstva na 40 godina zatvora osuden je i bivši zamjenik zapovjednika te postrojbe Zvezdan Jovanovic.
Presude Ulemeku i Jovanovicu potvrdio je 29. prosinca 2008. srbijanski Vrhovni sud u drugostupanjskom postupku, a potom i 24. studenoga 2009. u trecestupanjskom postupku predvidenom u slucaju osude na najviše zatvorske kazne. Presudu ?indicevim ubojicama nedostatnom smatraju vode oporbenih stranaka LDP-a i Socijaldemokratske unije, Cedomir Jovanovic i Žarko Korac, te voda Srpskog pokreta obnove Vuk Draškovic. Isticu kako ?indicevo ubojstvo nece biti potpuno riješeno sve dok ne budu otkriveni oni koji su pružali politicku zaštitu organizatorima i pociniteljima ubojstva.