Pet vodećih hrvatskih tvrtki u pružanju usluga i opreme za izgradnju velikih termoenergetskih postrojenja osnovale su Udrugu strojograđevne industrije Hrvatske za izgradnju TE Plomin C - PlominCro. Udruga za sada okuplja Elektroprojekt, Đuru Đakovića TEP, Bilfinger Đuro Đaković Montažu, Monting i Zagreb-Montažu, koje zajedno ostvaruju godišnje prihode od gotovo 275 milijuna eura i zapošljavaju više od 4.400 radnika.
Vladi i HEP-u, koji bi do kraja godine trebali izabrati strateškog partnera, a zatim s njim sklopiti i ugovor o zajedničkoj gradnji i upravljanju budućim Plominom C, udruga je poslala apel da se u gradnji trećeg bloka elektrane uposli domaću industriju i angažira domaće znanje, koje brojne poslove na sličnim projektima odrađuje i u zemljama EU-a.
U igri za izgradnju Plomina C ostali su, podsjetimo, tri tvrtke - japanski Marubeni, korejski KOSEP i talijanski Edison, kojima će HEP početkom svibnja poslati poziv da se odazovu svojim konačnim, obvezujućim ponudama za gradnju, a kad strateškog partnera HEP među njima odabere, bit će raspisan međunarodni natječaj za odabir izvođača radova.
- Jasno je da se u pozivima investitorima domaća komponenta ne može postavljati kao uvjet, no u slučaju ovakvih investicija vani, prednost se ipak daje domaćoj industriji, rekao je Kazimir Grgurić, predsjednik novoosnovane udruge i umirovljeni nekadašnji dugogodišnji direktor Đuro Đaković TEP-a.
Prema njegovim riječima, kad bi članice udruge izvele poslove projektiranja i pripremu dokumentacije te isporuku i montažu strojarske opreme, njihovi bi godišnji prihodi narasli za sto milijuna eura, rasli bi i prihodi domaćih dobavljača i podizvođača, plaće zaposlenih te davanja u državni, kao i lokalni proračun. Riječ je o najvećoj dosad investiciji u Hrvatskoj, vrijednosti 800 milijuna eura, u kojoj bi troškove u jednakom omjeru podijelili HEP i izabrani strateški partner.
Čitavu HEP-ovu polovicu poslova, u vrijednosti 400 milijuna eura, domaća industrija može odraditi, naglašavaju domaći industrijalci. Izgradnja trećeg bloka u Plominu, kojim bi se zamijenio onaj prvi, najstariji, zaposlila bi, direktno ili s angažiranim dobavljačima i drugima u opskrbnom lancu, oko 12.000 ljudi, dok bi članice udruge kroz narednih nekoliko desetljeća, a takva elektrana poživjeti može i 40 godina, bile uposlene i na servisiranju objekta, njegovom unapređenju i slično. Prema računici udruge, plaće zaposlenih u njenim tvrtkama članicama rasle bi za 27 posto, porezni prihodi u proračun pak za sedam posto.
- Pitanje je, međutim, hoće li se ovo, i kako, ostvariti, odnosno jesu li svi za to. Znamo iz iskustva, međutim, da se u drugim zemljama domaćoj industriji daje prednost. Konkurentni smo, što pokazuju i naši mnogobrojni angažmani na istim, ili puno većim projektima u zemljama EU-a, zaključio je Grgurić. Udruga se, kazao je, već predstavila japanskom Marubeniju, dok očekuju i sastanak s korejskim KOSEP-om.
Prema neslužbenim informacijama, talijanski Edison nema namjeru javiti se na HEP-ov posljednji poziv potencijalnim investitorima. (B. MRVOŠ PAVIĆ/NL)