Pulska filmska tvornica poziva sve koji su zainteresirani za izradu igranog, dokumentarnog ili eksperimentalnog filma da se prijave na 11. školu filma "Pulska filmska tvornica 2015". Škola će početi u petak 23. listopada radionicom dokumentarnog filma redateljice, autorice i producentice Ines Pletikos te radionicom igranog filma redatelja i autora Andreja Korovljeva, a tjedan kasnije, u petak 30. listopada i radionicom eksperimentalnog filma redatelja, autora, montažera i producenta Damira Čučića.
Škola traje četiri mjeseca
Tijekom pet dana polaznici će razvijati ideju i scenarij, koji će naknadno zaživjeti na velikom platnu. Prvi susreti bit će održani 23. i 30. listopada u 18 sati u Klubu Pulske filmske tvornice u Stiglichevoj ulici 12, a tijekom vikenda polaznici će intenzivno raditi s voditeljima u jutarnjem i popodnevnom terminu, dok će satnice održavanja tijekom posljednja dva dana biti definirane u dogovoru s polaznicima.
Na temelju pristiglih prijavnica, voditelji će odabrati pet polaznika s kojima će razvijati scenarije i čiji će rad pratiti do dovršetka filmova. Škola će trajati četiri mjeseca, a nakon razvoja ideje i scenarija bit će održane trodnevne teorijske i praktične radionice snimanja i montaže. One će biti uvod u snimanje i montiranje filmova polaznika kojima će pružiti temeljno znanje za kvalitetnu realizaciju njihovih radova.
Upisi u Školu trajat će do 21. listopada, a kotizacija iznosi 300 kuna. Prijavnice i sve dodatne informacije moguće je naći na web stranici Pulske filmske tvornice. Financijsku potporu za održavanje 11. škole filma pruža Hrvatski audiovizualni centar, dok su partneri škole Hrvatski filmski savez i MedVid produkcija d.o.o.
Vrhunski predavači
Ines Pletikos rođena je u Puli 1963. godine; studirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i na Laboratoriju Cinema Televisivo u Rimu (pod mentorskom palicom utemeljitelja njemačkog Novog vala J. M. Straubba); asistirala je na brojnim talijanskim setovima, dok posljednjih 20-ak godina živi u Hrvatskoj. Pretežno se bavi dokumentarnim filmom i to kao redateljica, autorica i producentica. Njezin posljednji film "Kako smo ušli u Europu - slučaj SexA" pobijedio je 2013. na DORF-u. Među realiziranim naslovima izdvajamo proslavljeni dugometražni film "Kad Miki kaže da se boji - tko su junaci Johnnyjevih pjesama" iz 2004.
Andrej Korovljev je rođen u Puli 1970. godine. Po završetku srednje škole studirao je strojarstvo u Zagrebu. Godine 1995. odlazi u London, gdje studira filmsku režiju na Westminsterskom sveučilištu. Po povratku u Hrvatsku započinje profesionalnu karijeru. Režirao je nekoliko kratkih filmova, dokumentaraca, TV-emisija i glazbenih videospotova. Godine 1999. režirao je dokumentarac "Una storia polesana" o pulskim marginalcima, a iduće godine dovršava "Godine hrđe", dokumentarac koji je osvojio nagradu za najbolji dokumentarni film, Nagradu Jelena Rajković za najboljeg mladog redatelja i nagradu za najbolju montažu na Danima hrvatskog filma 2000-e. Snima TV-reklame za domaće korporacije i inozemne naručitelje, a njegove reklame, dokumentarni filmovi i glazbeni videospotovi dobili su brojne hrvatske i međunarodne nagrade.
Damir Čučić (1972, Brežice, Slovenija) počeo se baviti audiovizualnim djelatnostima 1989. u filmskoj autorskoj grupi Enthusia Planck. Tijekom protekla dva desetljeća razvijao se ponajprije kao filmski redatelj i montažer te kao scenarist i producent. Djeluje na područjima eksperimentalnog, dokumentarnog i igranog filma. Autor je ukupno 40 dokumentarnih, eksperimentalnih filmova i kratkometražnih igranih filmova (Četvrta smjena, Bića sa slika, Zaboravljeni, La Strada, Stolac za ljuljanje, Arabeska…). Dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih filmskih nagrada. Njegovi filmovi prikazani su na festivalima u četrdesetak zemalja s gotovo svih kontinenata i u programima niza europskih javnih televizija.
Njegov dugometražni igrani prvijenac "Pismo ćaći" osvojio je Veliku zlatnu Arenu na 59. festivalu igranog filma u Puli 2012. godine, dok je Čučić nagrađen za najbolju montažu te nagradom Breza za najboljeg debitanta. Dokumentarni film "Mitch - dnevnik jednog šizofreničara" nagrađen je na međunarodnom festivalu dokumentarnog filma FID Marseille, a prikazan je i na prestižnim Sarajevo Film Festivalu i DokuFestu u Prizrenu. "Rakijaški dnevnik" mu je 40. filmska režija. (Z. ANGELESKI)