Iz nekog razloga ne pijete vodu iz slavine, nego kupujte ili tocite onu iz plasticne ambalaže? Pogledajte trokut otisnut na plastici i broj u sredini. Mogli biste otkriti neke potresne stvari.
Vas zanima samo sastav vode, ali zanemarujete kemijski sastav ambalaže u kojoj se voda nalazi? Na dnu svake ambalaže potražite trokut s brojem u sredini i saznajte koliko je opasna plastika koju držite u ruci, piše dnevno.hr.
1 - PET (cesto i PETE)
Ove su boce u vecini slucajeva namijenjene jednokratnoj upotrebi. Postoji mogucnost da ispuštaju teški metal antimoni, kemijsku tvar EPA, koja ometa djelovanje hormona. Takve boce mogu ispuštati i kancerogene spojeve.
2 - HDP (nekad i HDPE)
Rijec je o "dobroj" plastici, za koju postoji najmanja vjerojatnost ispuštanja kemikalija u vodu.
3 - PVC (nekad i 3V)
Ispušta dvije otrovne kemikalije, a obje ometaju djelovanje hormona u ljudskom tijelu. Unatoc tome, ovo je još uvijek najcešce upotrebljavana plastika za boce.
4 - LDPE
Plastika koja ne ispušta kemikalije u vodu. Ali, zamislite, ne koristi se za izradu plasticnih boca nego uglavnom za izradu plasticnih vrecica za namirnice.
5 - PP
Još jedna od 'dobrih' plastika, obicno bijele ili poluprozirne boje. Koristi se za boce u koje se pakiraju sirupi ili cašice za jogurt.
6 - PS
Ispušta u vodu kancerogenu tvar STIREN. Najcešce se koristi u cašicama za kavu za jednokratnu uporabu ili u ambalaži brze prehrane.
7 - PC (ili bez oznake)
To je najlošija plastika za prehrambene proizvode jer izlucuje kemikaliju BPA. Nažalost, koristi se u bocicama za dojencad, sportskim bocama i posudama za spremanje hrane.
Cini se, dakle, da kemikalije ne ispuštaju plastike 2, 4 i 5, ili one s oznakom HDP, HDPE, LDPE, PP. Najlošija ambalaža ima oznake 1, 3, 6 ili 7. U ovim bocama voda je podložna kemijskom ili temperaturnom djelovanju, a u slucaju naknadnog punjenja i bakteriološkom zagadenju.