Place uljanikovaca ne prate troškove života

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Prva tužba je podignuta 2004., a vecinu od njih 800 su radnici pokrenuli protiv Uljanika 2006. godine zbog neuskladivanja placa s rastom troškova života, odnosno s indeksom potrošackih cijena kako to naziva Državni zavod za statistiku. Do danas je Opcinski sud u Puli donio tek tri pravomocna rješenja.

Dva u korist radnika i jednu na njihovu štetu, odnosno u korist Uljanika, izjavio nam je Rajko Kutlaca, glavni povjerenik Sindikata Istre i Kvarnera u Uljaniku.

Odgovorio nam je to na naš upit što je s tim tužbama za koje su direktori tri Uljanikove tvrtke (Brodogradilište, Strojogradnja i Standard) u prošlog tjedna objavljenim financijskim izvješcima utvrdili da nece imati materijalnih gubitaka.

U izvješcima su direktori naveli kako ocekuju da nece platiti 8,6 milijuna kuna temeljem sporova koji se vode s radnicima radi isplate razlike place od 2004. godine nadalje. Okvirna vrijednost pojedinog spora krece se od devet do 16 tisuca kuna.

Kutlaca nije nam znao odgovoriti tocan iznos za koji smatra da su radnici ošteceni odlukom direktora o neuskladivanju placa s rastom troškova života, a što je obveza poslodavca utvrdena kolektivnim ugovorom Uljanika. Rekao nam je da radnici potražuju novac tri godine unatrag od dana podizanja tužbe, a što im omogucuje zakon.

Ukoliko usporedimo vrijednost indeksa potrošackih cijena tri godine prije podizanja prve tužbe (sredine 2001.) pa do posljednjeg objavljenog podatka (sredine 2010.) dobivamo da je taj indeks porastao za 26,5 posto. Od lipnja 2003. (tri godine prije podizanja vecine tužbi) do prošlog mjeseca indeks je skocio za 23,5 posto.

Prema tome, place uljanikovaca bi sada mogle biti vece za taj postotak, jer su za toliko porasli troškovi života. Ukoliko radnici dobiju sporove, mogli bi ocekivati da im Uljanik isplati razliku koju im nije dao u citavom tom razdoblju.

U jucerašnjem razgovoru Kutlaca nam je izjavio da uskoro ne ocekuje da ce suci donijeti bilo kakve presude u tim slucajevima, a sudeci prema dosadašnjoj brzini rješavanja sporova. Dodaje da suci zakazuju rasprave svakih sedam do osam mjeseci i da je to razlog što presude nisu još donijete.


Podijeli: Facebook Twiter