- Tijekom prošle godine pregledano je 800 uzoraka svinjskog mesa, a pretprošle godine ta je brojka bila veća za 50 uzoraka. Srećom, ni u jednom uzorku nije pronađena trihinela, rekao nam je jučer Renato Peteh, ravnatelj pulske Veterinarske stanice.
No, upozorava, opreza nikad dosta jer trihinela nije u potpunosti stavljena pod kontrolu, bez obzira što se u našim krajevima pojavljuje sve rjeđe. Savjetuje stoga prerađivačima da pošalju uzorke na analizu da bi se izbjegle posljedice zaraze. Inače, ovih je dana u Slavoniji zabilježena pojava takozvane bolesti sirovog mesa od koje je i oboljelo nekoliko osoba.
U Istri je trihinela posljednji put zabilježena 2006. godine kada je oboljelo šest osoba iz Poreča i Pule.
- Analiza uzorka košta 47 kuna i smatram da je taj trošak minimalan, u odnosu na rizik konzumacije zaraženog mesa, napominje Peteh.
Dodao je da je rizik i što ljudi, u potrazi za jeftinijim proizvodima, odlaze preko granice u susjedne zemlje i dolaze s proizvodima koje ne kontroliraju i ne znaju im podrijetlo.
Posebno se to odnosi na proizvode koji se termički ne obrađuju, poput pršuta, odnosno oni proizvodi koji se konzumiraju sirovi ili sušeni. Oprez je ovih dana još potrebniji budući da su ovogodišnje zimske temperature daleko iznad prosjeka za siječanj što nikako ne pogoduje sušenju mesa iznutra.
A da je oprez zaista potreban, govori činjenica da trihineloza uopće nije bezazlena. Težina bolesti prvenstveno ovisi o broju trihinela u konzumiranome mesu te o općem zdravstvenom stanju organizma. Razlikuje se crijevni stadij, stadij mišićne invazije te stadij rekonvalescencije. Crijevni stadij je zapravo faza razmnožavanja trihinele i odlaganje ličinki u crijevima. Iako nije nužno, simptomi se u tom stadiju javljaju nakon nekoliko dana, a to su proljev, povraćanje te bol u trbuhu praćena mučninom i znojenjem. Stadiji mišićne invazije započinje krajem prvog tjedna i uglavnom traje dva do tri tjedna.
Očituje se bolovima u mišićima, visokom vrućicom, edemima lica i vjeđa, preosjetljivošću na svjetlost te, ponekad, ružičastim osipom. Zahvaćenost mišića često dovodi do otežanog žvakanja, gutanja i disanja.
U težim slučajevima dolazi do promjena na srcu, plućima i živčanom sustavu te može nastupiti i smrt. Međutim, bolest u najvećem broju slučajeva prelazi u stadij rekonvalescencije - razdoblje koje odgovara stvaranju cisti i traje od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. (N. SOFTIĆ)
Peteh: Ne cijepite pse kod kuće
Uobičajeno, početkom godine počinje obvezno cijepljenje pasa. Peteh stoga apelira na vlasnike pasa da svoje ljubimce vode u veterinarske ambulante i da ne pribjegavaju uslugama pojedinih veterinara koji dolaze na poziv i pse cijepe na terenu.