Pazinski srednjoškolci predstavili e-buggy

Matteo Marcan, Boris Nefat, David Vrh i Filip Baša s e-buggyjem (M. RIMANIĆ)
Matteo Marcan, Boris Nefat, David Vrh i Filip Baša s e-buggyjem (M. RIMANIĆ)

Učenici elektrostruke pazinske Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile danas su sugrađanima predstavili e-buggy, električni automobil u čijoj su gradnji sudjelovali od 8. do 20. listopada 2012. u Schkenditzu nedaleko od Leipziga u Njemačkoj.

Matteo Marcan, David Vrh, Filip Baša, Boris Nefat, Marko Maretić, Ivan Lanča, Kristijan Rudan i Mateo Škrinjar su u Schkenditzu radili na konstrukciji vozila koje pokreće isključivo električna energija, točnije akumulator. Oni su u sklopu programa cjeloživotnog učenja "Obnovljivi izvori energije u Europskoj uniji - Leonardo da Vinci", namijenjenog strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, s kolegama iz Slovenije i Poljske radili na projektu e-buggyja koji je nedavno u Pazin stigao iz Njemačke, a danas je vozio Trgom slobode.

Učenici su u Njemačkoj svaki dan od 9 do 15 sati bili na stručnoj praksi gdje su izrađivali konstrukciju vozila, s time da su voditeljima mogli predlagati inovacije i poboljšanja. Pazinci su na svom e-buggyju povećali prostor za vozača, a budući da je projekt, po nacrtu vozila koji su dobili, imao fiksno postolje za akumulator, napravili su klizno pa se sada akumulator u vozilo može lakše umetati i vaditi.

Predložene inovacije prihvatili su voditelji, ali i kolege iz Slovenije koje su radile na elektropogonu, kaže Marcan. Vozilo će u Pazinu ostati tri mjeseca, a nakon toga bit će vraćeno u Njemačku, ali i to će biti dovoljno da ga ljudi mogu vidjeti, kaže Marcan, neslužbeni glasnogovornik šutljivih, ali vrijednih pazinskih srednjoškolaca.

Na pitanje kako im je bilo u Njemačkoj odgovara da su ondje prilično naučili o njihovom načinu rada, a to su prije svega točnost, preciznost i sigurnost, dok su sva potrebna znanja o mehanici i elektrotehnici stekli u svojoj školi u Pazinu.

U prezentaciji na Trgu slobode sudjelovali su Matteo Marcan, David Vrh, Filip Baša i Boris Nefat, učenici četvrtog razreda elektro-usmjerenja, jer su im kolege na projektu e-buggyja Marko Maretić, Ivan Lanča, Kristijan Rudan i Mateo Škrinjar sada studenti. Program cjeloživotnog učenja "Obnovljivi izvori energije u EU - Leonardo da Vinci" osmišljen je tako da potiče razvoj znanja, vještina i kvalifikacija kroz sudjelovanje u europskim obrazovnim projektima, pojasnila je prof. Gorana Družeta koja je učenike prijavila za sudjelovanje u ovom programu i s kolegicom prof. Martinom Hrastek Biševac boravila je s njima lani u Njemačkoj. (M. RIMANIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter