Parkiranje u Puli najjeftinije na Jadranu

Parkiranje u Puli četiri kune (S. MILJEVIĆ)
Parkiranje u Puli četiri kune (S. MILJEVIĆ)

Parkiranje u Puli tijekom turističke sezone, s četiri kune na sat, najjeftinije je od svih gradova na jadranskoj obali. Najbliži Puli je Rovinj u kojem je parking također četiri kune na sat, ali svaki idući sat košta šest kuna. Uvjerljivo najskuplje parkiranje na Jadranu je u Dubrovniku, gdje se ostavljanje vozila u prvoj zoni naplaćuje 30 kuna.

Iz ove usporedbe izuzeto je parkiranje na 17 parkirnih mjesta na Giardinima, gdje se ostavljanje vozila naplaćuje 15 kuna u maksimalnom vremenu od pola sata. U obzir je uzeta prva zona parkiranja deset gradova na Jadranu u kojima se uslijed navale turista podižu cijene parkiranja.

U Puli se tako, od 1. lipnja do 30. rujna, parkiranje u prvoj zoni računa od 7 do 22 sata, no cijena se ne mijenja u odnosu na onu u ostalom dijelu godine. Nedjeljom i blagdanom parkiranje je besplatno, osim u slučaju naloga direktora Pulaprometa, što je, pak, slučaj za ulice ispod i iznad Arene.

Dnevna karta iznosi 130 kuna, a premještanje vozila paukom 300 kuna. Sam pokušaj premještanja, odnosno kada se vlasnik pojavi prije no što je vozilo odvezeno, iznosi 150 kuna, dok se postavljanje lisica, što Pulaparking čini samo vozilima stranih registracija kako ne bi napustili Hrvatsku bez plaćanja kazni, ne naplaćuje, što nije slučaj u drugim gradovima. Usput, cijena parkiranja u Puli jednaka je ljeti i zimi, što je još slučaj samo u većim gradovima poput Rijeke i Splita.

Poreč u prvoj zoni od 1. lipnja do 30. rujna naplaćuje cijenu parkiranja u iznosu od 8 kuna. Dnevna karta u Poreču doduše iznosi sto kuna, ali premještanje vozila paukom naplaćuje se 350 kuna, a sam pokušaj premještanja 150 kuna, dok stavljanje lisica na vozilo stoji sto kuna.

U Rijeci parkiranje u prvoj zoni košta sedam kuna, a naplaćuje se i nedjeljom od 7 do 14 sati. Dnevna karta košta 80 kuna, no premještanje paukom "preko Učke" košta 500 kuna, a sam pokušaj premještanja 250 kuna, dok će postavljanje lisica na kotače vlasnik vozila platiti 650 kuna. Sedam kuna za sat parkiranja plaća se i u prvoj zoni Splita s time da Splićanima dnevna karta košta 75 kuna. Premještanje paukom iznosi 340 kuna, polovica tog iznosa, 170 kuna, plaća se za pokušaj premještanja, dok će vas lisice koštati 250 kuna.

Parkiranje u prvoj zoni Zadra od 1. srpnja do 31. kolovoza iznosi 12 kuna. Dnevna karta u Zadru košta 168 kuna, premještanje vozila paukom 300 kuna, a pokušaj premještanja 150 kuna, dok stavljanje lisica na kotače košta 600 kuna.

Samo malo južnije, u Šibeniku, parkiranje u prvoj zoni od 1. lipnja do 1. rujna naplaćuje se 10 kuna. Inače je cijena parkiranja u ovoj zoni tijekom godine pet kuna. Dnevna karta košta 165 kuna za ljetne mjesece, a 95 kuna tijekom ostalih mjeseci u godini. Premještanje vozila paukom vlasnik će platiti 400 kuna, a sam pokušaj premještanja 200 kuna.

Najveću cijenu parkiranja ima biser jadranske obale Dubrovnik, gdje parkiranje u prvoj zoni košta 30 kuna po satu. To ne čudi s obzirom na izrazito skučen prostor Dubrovnika gdje od 1. listopada do 31. svibnja cijena parkiranja i inače košta 15 kuna. Dnevna karta na jugu zemlje košta 360 kuna u ljetnim i 170 kuna u ostalim mjesecima u godini. Premještanje vozila paukom u Dubrovniku ćete platiti 500 kuna, dok će vas postavljanje lisica koštati 300 kuna. (Piše Goran ROJNIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter