Bivši slovenski premijer Borut Pahor, iako će ostati obilježen kao najslabiji slovenski premijer od osamostaljenja, postao je novi predsjednik države, nadmoćno pobijedivši u drugom izbornom krugu svog protukandidata i dosadašnjeg predsjednika Danila Türka. Pahor je osvojio 67 posto, a Türk samo 33 posto glasova.
Državno izborno povjerenstvo objavilo je u nedjelju navečer da je za Pahora u drugom krugu izbora glasovalo 67,44, a za dosadašnjeg predsjednika Danila Tuerka 32,56 posto birača.
Odaziv na izbore bio je vrlo slabih 42 posto, što se pripisuje slabim vremenskim prilikama, ali i smanjenom povjerenju Slovenaca u demokratski proces i državne institucije, što se ogleda i u prosvjednim skupovima održanim širom zemlje u zadnjih tjedan dana, a uzrokovali su ih kriza i nepovjerenje prema političkim i gospodarskim elitama.
Pahor je na konferenciji za novinare na u ljubljanskom međunarodnom press-centru ponovio da želi vratiti povjerenje ljudi u sposobnost politike da riješava teškoće koje su posljedica četverogodišnje krize, te da će kao predsjednik djelovati kohezivno, nastojeći postići sporazum vlade i oporbe o potrebnim mjerama koje bi Slovencima vratili samopouzdanje koje su imali kad su stvarali nezavisnu državu.
"No, to možemo samo tako da djelujemo jedni s drugima, a ne jedni protiv drugih ili jedni mimo drugih", rekao je Pahor, dodajući da sve do svečane prisege neće komentirati političku situaciju i odnose među strankama, ali će se idućih tjedana konzultirati s političkim liderima i članovima akademskih krugova. Naglasio je da je kao predsjednik spreman pomoći u traženju konsenzusa, ako za to bude interesa.
Javnosti i novinarima obratio se i Danilo Tuerk koji je čestitao pobjedniku i naglasio kako smatra da je njegov petogodišnji predsjednički mandat bio uspješan te da će budućnost pokazati dobre strane njegova mandata. Rekao je da će ostati djelovati kao "aktivni i informirani" građanin, zainteresiran za dobru budućnost države..
Rezultat izbora za predsjednika države komentirao je nakon toga i premijer Janez Janša, pri čemu je naglasio da se država nalazi pred teškim izazovima, te da su joj neophodno potrebne ekonomske, ali i političke reforme, kako bi se uklonile sadašnje "blokade" koje ne postoje samo u političkom nego i u pravosudnom sustavu.
Slovenija je u "ekonomskoj i političkoj krizi" i ima malo vremena da riješi pitanje političkih blokada, a u državi je ponekad umjesto "parlamentarne demokracije" na djelu "sindikalna demokracija", rekao je Janša, dodajući da stvari ne mogu biti riješene samo budućim pregovorima političkih stranaka, koje najavljuje Pahor kao budući predsjednik, nego su potrebne i promjene "političkog sustava", a prijedloge tih promjena će njegova vlada, kako je najavio, uskoro i predložiti. (Hina)