Pahor i Kolinda razgovarali o arbitraži: Slovenija i Hrvatska nisu približile stajališta

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i slovenski predsjednik Borut Pahor sastali su se u petak u Dubrovniku i u razgovoru ponovili kako Hrvatska i Slovenija imaju nepromijenjena stajališta o arbitražnom postupku, priopćeno je iz ureda predsjednice.

Dvoje čelnika sastali su se na rubu završnog sastanka na vrhu hrvatskog predsjedanja Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi i Dubrovnik foruma, stoji u priopćenju.

»Imajući u vidu nepromijenjena stajališta dviju država o arbitražnom postupku, zaključili su kako je u tim okolnostima još značajnije nastaviti dijalog i raditi na međusobnom povjerenju dviju država«, navodi se u priopćenju.

U Dubrovniku je bila i visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini, ali ona je odbila komentirati arbitražnu presudu u hrvatsko-slovenskom graničnom sporu.

»To ne komentiram«, rekla je Mogherini u izjavi novinarima.

Potvrdila je da će se na kolegiju Europske komisije, koji se u utorak održava u Strasbourgu, saslušati stajališta hrvatskog povjerenika Nevena Mimice i slovenske povjerenice Violete Bulc.

Predsjednica Republike Hrvatske u Dubrovniku je rekla da se nada da neće biti nikakvih jednostranih akata Slovenije nakon presude arbitražnog suda o međusobnoj granici koju Hrvatska ne priznaje i za koju je rekla da će ući u negativne anale te da je to bilateralno pitanje dviju zemalja.

U izjavi novinarima na rubu skupa u Dubrovniku predsjednica je podsjetila da Zagreb ne priznaje presudu jer se povukao iz arbitraže pošto je taj proces »nepovratno« kompromitiran ponašanjem slovenskih predstavnika.

- Ovaj arbitražni proces ući će u anale, ali negativne anale, rekla je Grabar-Kitarović.

Na snazi su svi bilateralni ugovori i aranžmani koje su dvije zemlje potpisale, a posebno se to odnosi na malogranični promet i ribarstvo, rekla je predsjednica.

Ocijenila je ohrabrujućima stavove građana s obiju strana granica koji »razumno pristupaju ovom problemu«, osim nekoliko 'ekshibicionista'.

Ponovila je da očekuje dijalog o graničnom sporu kao bilateralnom pitanju Hrvatske i Slovenije koja je »susjedna i prijateljska država« i očekuje da će na rubu summita Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) imati prigodu razgovarati sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom.

Rekla je da će službeni Zagreb posvuda objašnjavati kako je Slovenija kompromitirala arbitražni proces.

Hrvatska je suverena država, rekla je predsjednica i pozvala sve da »pozornije« prouče mišljenje Njemačke koja je u četvrtak pozvala Hrvatsku da poštuje i provede odluku arbitražnog suda.

Upravo je ponašanje slovenskog arbitra i slovenske predstavnice »narušilo sama načela arbitraže« i time kompromitiralo i samu arbitražu i međunarodno pravo, smatra predsjednica.

Ona će osobno, kao i ministarstvo vanjskih i europskih poslova, posvuda objašnjavati zašto Hrvatska ne priznaju arbitražnu presudu.

Hrvatska je i ranije predlagala i još predlaže izlazak pred Međunarodni sud pravde u Den Haagu ili Međunarodni sud za pravo mora u Hamburgu, rekla je predsjednica koja se nada da neće biti unilateralnih poteza, ali očekuje da će biti teško nekoliko idućih mjeseci.

U isto vrijeme, slovenski politički analitičar Miloš Čirič tvrdi da bi Slovenija na problem granice u Savudrijskoj vali trebala stalno upozoravati svjetsku javnost bez čije će se intervencije arbitražna presuda iz Den Haaga teško moći primijeniti.

»Svaki put kada se hrvatski ribarski brod približi polovici zaljeva, Slovenija bi za dva dana trebala zatvoriti granicu, a međnarodnoj zajednici tumačiti da je to učinila zbog sigurnosti stranih turista«, kazao je Čirič za televizijsku postaju Nova24.tv., privatnu postaju koju je osnovala Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše.

Prema Čiričevim riječima, Sloveniji se osvetilo to što nije bilo dovoljno aktivna u NATO-u, zbog čega je SAD u sporu oko validnosti arbitražne presude podržao Hrvatsku.

Za istu je TV mogućnost provedbe arbitražne presude komentirao i bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel.

Kazao je da on osobno nije zadovoljan dosuđenim koridorom Slovenije prema otvorenom moru kroz hrvatske teritorijalne vode jer je to manje od onoga čemu se slovenska politika nadala, a i lošije od rješenja koja je predviđao parafirani ali neratificirani sporazum Drnovšek-Račan kojega je on Hrvatskoj, kako je priznao, ponudio zajedno s pokojnim slovenskim premijerom.

Rupel je kazao kako će se Slovenija za provedbu arbitražne presude morati jako potruditi i da ne vjeruje slovenskim medijima da Ljubljana u sporu s Hrvatskom uživa potporu Njemačke.

»Ne vjerujem to što kažu naši mediji. Njemačka u Ljubljani podržava Sloveniju, a Zagrebu Hrvatsku«, kazao je Rupel, dodavši da će se Slovenija morati pouzdati u vlastitu spremnost, te diplomatsku snagu ako želi u odnosima s Hrvatskom biti uspješna.

Bojim se da je slovenska diplomacija danas u slaboj kondiciiji, kazao je Rupel, dodavši da se prisjeća žara, odlučnosti i osjećaja moralne odgovornosti pred narodom, iz vremena osamostaljenja, kad je Rupel osnivao slovensku diplomaciju i vodio ministarstvo vanjskih poslova.

Toga danas nema, a svakako je bilo teže stvoriti državu nego postići neki sporazum s Hrvatima, kazao je Rupel.

Prema njegovim je riječima, Cerarova vlada napravila veliku pogrešku kad je unaprijed izjavljivala da će priznati rezultat arbitraže, a da nije znala kakav će biti rezultat.

»Sada će biti teško napraviti korak natrag jer nas te izjave obvezuju «, kazao je Rupel za televizijsku postaju Nova24.tv. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter