Pa gdje su ti Talijani? I hoce li doci? Pitanja su koja se motaju po glavama turistickih djelatnika u Istri koji su godinama dobro živjeli na talijanskim gostima koji bi redovito sredinom kolovoza masovno krenuli put Jadrana te tražili smještaj u zadnji tren, pa cak i tek pri dolasku na destinaciju. A tada su cijene visoke, što je naravno za sve one koji tada nude smještaj savršena kombinacija.
Medutim, i navike talijanskih gostiju su se promijenile. Cinjenica je da više ne putuju samo tijekom feragosta, vec su svoje godišnje odmore rasporedili i u drugim ljetnim, proljetnim i jesenskim mjesecima kako bi izbjegli visoke cijene u špici sezone. To ne cudi kada znamo da je ova zemlja vec duže vrijeme u gospodarskoj i financijskoj krizi.
A u zadnje je vrijeme situacija još i gora. Stoga mnoge zloguke najave iz medija da ce ove godine na istarskoj obali ljetovati manje Talijana i da feragosto nece donijeti uobicajeni turisticki podstrek sezoni nisu nikakvo iznenadenje.
Zanimljivo je pak da je, van medijskih natpisa i loših najava za špicu sezone, na terenu sasvim druga prica. Naime, Talijana je u dosadašnjem dijelu sezone bilo više nego lani i ostvarili su više nocenja. Tako kaže celni covjek županijske Turisticke zajednice Denis Ivoševic.
- U prvih šest mjeseci imali smo osam posto više nocenja iz Italije, što je odlican pokazatelj jer su lani bili u minusu od osam posto za cijelu godinu. Do 18. srpnja u dolascima ih je bilo tri posto više, a u nocenjima pet posto. Situacija je u Italiji bila teška i dodatno se pogoršala u zadnjih mjesec dana. Medutim, ti se efekti ne vide odmah. Ipak, postoji opasnost da ljudi odgode putovanja i smanje budžete za godišnji odmor. Buduci da je talijansko tržište iskljucivo individualno, teško je dati bilo kakvu prognozu, barem za srpanj, kazao je Ivoševic.
Talijanski touroperatori pak porucuju da se gospodarska kriza
okomila najviše na srednju klasu, a upravo iz nje dolazi veci dio
turista koji odlucuju odmarati se u Hrvatskoj.
Direktor milanskog ureda HTZ-a Dario Matoševic veli nam da se
glavnina turistickog prometa iz Italije ostvaruje u kolovozu, kada se u
Hrvatskoj registrira oko 45 do 50 posto od ukupnog broja talijanskih
dolazaka.
- To znaci da ce konacni rezultati sezone ovisiti o
kolovozu, a dosadašnja kretanja, kao i postojeci interes, upucuju na
realnu mogucnost ostvarenja trenda rasta, iako neke od nepoznanica -
konkurencija i cijene, vremenske prilike, cijena goriva, interna
dogadanja - mogu utjecati na odluke o izboru destinacije u posljednjem
trenutku, zakljucuje Matoševic. (B. BAN; E. VELAN)
CIJELI TEKST U DANAŠNJEM TISKANOM IZDANJU