Gradski stožer upozorava građane da će pasti jaka kiša i da premjeste automobile, da su slivnici očišćeni i to je to! Međutim, mi kuće ne možemo premjestiti, one su tu gdje jesu, a stanje nam je nakon svake jake kiše sve gore i gore", složni su u stavu žitelji gradskih naselja koja su posljednjih godina najpogođenija poplavama - Kapeleri i duž Partizanskog puta, točno ispod mosta, kao i oni duž Fažanske ceste na granici s općinom Fažana.
Vatrogasci spasili stanove
- Gledala sam sinoć u nebo i lagano me hvatala panika. Znala sam da niti noćas neće biti spavanja, a tako je i bilo, priča nam Mirela Okić, jedna od stanara na Partizanskom putu, u dijelu ispod mosta. Kaže da im je kiša u srpnju uništila namještaj, pa je tako bacila kuhinju kupljenu dvije godine ranije za 11 tisuća kuna. Na sreću, kaže, aparati rade, a kauč i fotelje je osušila jer ne može kupiti opet sve novo. Ovaj put joj voda, kaže, nije ušla u stan, ali samo zahvaljujući vatrogascima koji su došli u ponedjeljak oko 21 sat i ostali cijelu noć do drugi dan u 8 sati. No, Okić sada muči tko će platiti struju koja je potrošena za ispumpavanje, jer joj i ovako računi u zimskim mjesecima premašuju 700 kuna.
Njena susjeda Mirsada Osmanović, s druge strane, kaže da im nitko ne umanjuje niti račune za pražnjenje septičke jame, koju brzo puni kišnica, a oni moraju platiti pražnjenje. Svaki krug fekalijere, a treba ih barem tri, košta ih po 400-tinjak kuna, a na kanalizaciju se ne mogu spojiti jer su prenisko.
Voda narasla za metar
-Ovaj put voda nije ušla u stanove, iako je narasla i više od metra, za razliku od srpnja kada nam je sve poplavilo. Ali je sve jurilo niz brdo, pa kroz vrtove i tu kod nas je stala. Kako su vatrogasci pumpali, tako su nove količine nadirale. Svaka im čast, da nisu odmah došli, opet bi plivali, rekla nam je Osmanović koja je također ustvrdila da im je kiša u srpnju napravila daleko veće štete, nakon kojih je jedna obitelj s malom djecom i odselila i više se nisu vratili jer nemaju uvjete za život.
Iako su se svi obraćali Gradu za pomoć, prijavili štete koje su pretrpjeli u srpnju, Grad im je ponudio da ne plaćaju komunalnu naknadu godinu dana, što ih je iznenadilo i rasrdilo. Kažu nam da je to iznos od nekih 500, 600 kuna godišnje, ovisno o kvadraturi stana, a njima se štete mjere u desecima tisuća kuna.
"Ma ne trebaju nama novci, samo nek' nam srede da voda otječe negdje u kanale, a ne nama u kuće i vrtove, da nam se ovakav stres ne ponavlja svaki put kada pada kiša, da znamo da nećemo probdjeti svaku kišnu noć i da znamo da nam neće trebati tablete za smirenje, jer se ovo više ne može izdržati. Ovo su traume. Pakao!", zaključuju naši sugovornici. (Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU