Otrovi i opasni spojevi su svuda oko nas

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Dijagnoza i liječenje neplodnosti, karcinom dojke, testisa i prostate, poremećaj ponašanja kod djece, dijabetes i pretilost, 28 zemalja članica Europske unije godišnje košta oko 636 milijarda eura.

Za dva do pet posto tog troška, odnosno od 13 do 32 milijarde eura, direktno su odgovorne kemikalije koje uzrokuju endokrine poremećaje (engl. endocrine disrupting chemicals - EDC). Zaključak je to izvješća Health and Environment Alliancea (HEAL), vodeće europske neprofitne organizacije koja istražuje i upozorava na utjecaj okoliša na zdravlje Europljana.

Na EU apeliraju da u proizvodnji hrane, kozmetike i predmeta za opću uporabu općenito, hitno smanji upotrebu mnogobrojnih kemikalija koje uzrokuju bolesti potaknute hormonalnim poremećajima.

"Europsku komisiju pozivamo da uspostavi novi regulatorni okvir za korištenje EDC-ova, temeljen na znanstvenim spoznajama. Komercijalni interesi ne smiju nadjačati veliku zabrinutost zbog posljedica koje ove kemikalije mogu uzrokovati", apel je znanstvenika koji su sudjelovali u radu na HEAL-ovom izvješću.

Kako se navodi, liječenje svih ovih bolesti košta u prosjeku 1.266 eura godišnje po glavi svakog Europljanina u 28 zemalja članica. Pritom, najveći trošak ima Cipar, s više od 1.400 eura, a najmanji Slovačka i Hrvatska, u kojoj liječenje ovih bolesti košta 1.223 eura po glavi stanovnika godišnje.

Između 1970. i 2010. godine, upozorava HEAL, vrijednost svjetske kemijske industrije porasla je sa 170 na preko četiri tisuće milijardi dolara, što znači da je višestruko povećana i izloženost ljudi raznim štetnim kemikalijama. Njihova je štetnost najopasnija za trudnice, djecu koju nose i malu djecu općenito. Jedna od tih kemikalija je Bisphenol A (BPA), korišten najviše u proizvodnji plastične ambalaže, čija je uporaba u proizvodnji dječjih bočica zabranjena tek prije tri godine. BPA se i dalje, međutim, nalazi u stotinama predmeta oko nas, počevši od okvira za naočale do ambalaže za hranu.

Znanstvenici utjecaj BPA povezuju s rakom dojke i prostate, metaboličkim poremećajima poput dijabetesa i pretilosti, kardiovaskularnim bolestima, reprodukcijskim poteškoćama. Svaka osma žena u Europi ima karcinom dojke u nekom stadiju, a trošak liječenja ove bolesti penje se do 15 milijardi eura godišnje. (B. MRVOŠ PAVIĆ/NL)

CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.


Podijeli: Facebook Twiter