Otkud 2.000 kuna za dadilju?

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Kako s placom od tri tisuce kuna platiti dadilju koja traži od 1.500 do dvije tisuce kuna, pitanje je koje muci roditelje na Labinštini cija su djeca ostala neupisana u jaslice koje bi ih mjesecno stajale 550 kuna. Teži je uteg oko vrata onih skrbnika koji se ne mogu osloniti na baka-servis s obzirom na to da ih zove posao ili, one manje sretne, biro, jer valja popraviti mršav i kreditima opterecen kucni budžet.

Trenutno su u jaslicama labinskog Djecjeg vrtica "Pjerina Verbanac" na cekanju 42 djeteta, od kojih 22 nemaju godinu dana, što je dobna granica za primanje. Medu mališanima koji su zadovoljili taj uvjet nema onih s podrucja Grada Labina buduci da, prema pravilniku, imaju prednost prilikom upisa u odnosu na djecu iz susjednih opcina.

Jedni od onih skrbnika koji nemaju pricuvnog rješenja jesu nevjencani supružnici Sanja Negovanovic i Ivan Baticic. "Najveci je problem što, s obzirom na dobni uvjet za upis, ne smiješ roditi poslije 1. rujna. Kci ce mi prvi rodendan imati kroz tjedan dana, cetvrta je ispod crte i valja nam cekati da se neki od polaznika ispiše, a to može biti za 15 dana, mjesec, dva… Buduci da bih trebala na posao, od poslodavca sam vec, kao privremeno rješenje, zatražila dva mjeseca neplacenog i sad ovisim o njegovoj dobroj volji. Ne treba ni spominjati da je danas najvažnije sacuvati radno mjesto", pojašnjava Negovanovic.

S istom se nedacom suocava i Sadmir Pozderovic iz Raše. Ni on, naime, nema kome ostaviti kcerku, koja je prije dva mjeseca navršila godinu dana. "To je veliki problem. Žena bi radila, nudili su joj vec dva-tri posla, a ne može. Kako je tek onim majkama koje su zaposlene za stalno? Teško vam je danas uopce naci pouzdanu osobu za cuvanje, pogotovo jer dijete još ni ne govori. Ne tražimo puno od lokalne zajednice, vec samo to da nam cuvaju djecu dok supruga i ja radimo! Razgovarao sam i s opcinskim nacelnikom, kaže da nemaju novca te da su ovi u Labinu odlucili primati samo tamošnju djecu", prica Pozderovic.

Resorni gradski procelnik Bruno Hrvatin, priznajuci problem s jaslicama, tvrdi da Labin, ipak, po kapacitetima udovoljava potrebama djece sa svojeg podrucja, no vrtice pohadaju i mališani iz okolnih opcina. Napominje da bi te lokalne zajednice trebale preuzeti "dio odgovornosti" i izgraditi, odnosno proširiti svoje predškolske ustanove. U Picnu planiraju adaptirati zgradu nekadašnje mjesne zajednice i donedavno oštarije te ondje otvoriti vrtic, dok je u Sv. Nedelji tamošnji gradevinski poduzetnik Pejo Jakovljevic najavio pocetak gradnje vrtica-jaslica dogodine u rujnu.

S obzirom na to da je nedavno medulinska opcina otvorila privremene (do izgradnje novog vrtica) jaslice za 14 djece u prostorijama mjesnog odbora u Pomeru (utrošivši 92 tisuce kuna), upitali smo Irene Smokovic, ravnateljicu Djecjeg vrtica "Pjerina Verbanac", može li to poslužiti kao primjer. "Moguce je tako ublažiti problem, mada, uvijek se suocite s problemom manjka novca buduci da bi se slobodne prostorije u našim vrticima morale prilagoditi potrebama beba", odgovara Smokovic.


Podijeli: Facebook Twiter