Uprava Croatia Airlinesa pokrenula je proceduru za davanje otkaza za 42 stjuardese i stjuarda koji su otvorili bolovanje od 29. travnja do 1. svibnja, jer smatra da je riječ o nezakonitoj organiziranoj i prikrivenoj industrijskoj akciji.
Glasnogovornik Croatia Airlinesa Davor Janušić rekao je da je Uprava u srijedu obavijestila Radničko vijeće o namjeri davanja redovitog otkaza zbog skrivljenog ponašanja sudionicima nezakonitog štrajka. "Činjenično, otkazi nisu podijeljeni. Sad je na Radničkom vijeću da se očituje, ali njegovo očitovanje nije obvezujuće za poslodavca", kaže Janušić.
Uprava tvrdi da je masovni odlazaka na bolovanje ukupno 48 zaposlenih organizirana i prikrivena akcija kojom je nanesena šteta kompaniji. Prije te akcije, prosjek bolovanja kabinskog osoblja bio je šest osoba dnevno, napominje Janušić.
Hrvatski avioprijevoznik zbog te je akcije pretrpio štetu od 200.000 kuna i morao je otkazati 20 letova, tvrdi glasnogovornik Croatia Airlinesa.
Zamjenik predsjednice Sindikata kabinskog osoblja zrakoplova (SKOZ) Hrvoje Humek ustvrdio je da će eventualni otkazi biti nezakoniti jer u pitanju nije bila nikakva organizirana sindikalna akcija ili štrajk, nego opravdano bolovanje, što su potvrdile i inspekcije HZZO-a koje su pregledale oboljelo kabinsko osoblje. Sindikat je angažirao odvjetnike koji će to dokazati na sudu, dodao je.
- Osim toga, Uprava je bolovanje kolegica i kolega proglasila nezakonitom štrajkom iako o tome može odlučiti samo sud, upozorava Humek.
SKOZ pretpostavlja da jedanaesteročlano Radničko vijeće, u kojem su uglavnom predstavnici raznih sindikata koji djeluju u Croatia Airlinesu, neće podržati otkaze, pogotovo jer bi to bila nezakonita odluka zbog koje bi tvrtka mogla imati velike troškove, ako sud odluči u korist otpuštenih stjuardesa i stjuarda.
U sindikatu smatraju da je prijedlog otkaza zapravo obračun s članovima SKOZ-a i drugih sindikata koji ne žele potpisati novi kolektivni ugovor. SKOZ ga ne želi prihvatiti jer tvrdi da im se njime režu plaće do 40 posto, a ukupna primanja do 50 posto.
Kolektivni ugovor ne žele potpisati ni Hrvatski sindikat prometnih pilota i Samostalni hrvatski sindikat zaposlenika u zrakoplovstvu, dok su ga potpisala tri preostala sindikata koji djeluju u Croatia Airlinesu. (Hina)