Sva šestorica okrivljenih koja su sjedila na optuženičkoj klupi oglašena su jučer krivim da su bili članovi organizirane grupe koja je u pulskom priobalju i Limskom kanalu u Istri ilegalno izlovila najmanje 539 kilograma prstaca i poslije ih prodavala u Sloveniji, a proračun Hrvatske tako je oštećen za oko 2,7 milijuna kuna.
– Krivi su! – objavila je jučer u podne sutkinja Ika Šarić, predsjednica vijeća riječkog Županijskog suda, koje je najveće zatvorske kazne – po četiri i pol godina zatvora – izreklo prvo i drugooptuženom, Čedomilu Božiću iz Umaga i Draženu Đurčeviću iz Pule. Jordan Ambrožić iz Šišana osuđen je na tri godine, a Milorad Marinković iz Pule na dvije godine zatvora. Serđo Ivinić iz Valbandona i Branislav Mihajlik iz Pule dobili su uvjetne kazne zatvora: osuđeni su na godinu dana, uz rok kušnje od četiri godine. Onima koji su bili u pritvoru to se vrijeme uračunava u kaznu, a najviše Božiću, godinu dana. Božić je jedini od šestorice na suđenje dolazio iz pritvora, a on mu je jučer produljen, ali i dalje može biti pušten ako plati jamčevinu od 250 tisuća kuna.
Oduzeta zarada
Vijeće sutkinje Šarić dosudilo je imovinsko-pravni zahtjev Republike Hrvatske od oko 2,7 milijuna kuna, a šestorica osuđenih dužna su solidarno namiriti taj iznos. Potvrdi li se ova zasad nepravomoćna presuda, u državni proračun dužni su uplatiti i iznos ostvaren na ime koristi ostvarene kaznenim djelom, a ona iznosi ukupno oko 109 tisuća kuna. Najviše treba uplatiti Ambrozić, koji je oglašen krivim da je u ilegalnom biznisu s prstacima zaradio najmanje 8.610 eura, nekoliko puta više i od Božića, koji je, po presudi, utržio najmanje 2.515 eura. Sudsko vijeće odlučilo je i da se Božiću oduzima tisuću eura koji su mu u istrazi privremeno zaplijenjeni.
Sud je prihvatio optužbe USKOK-a da je Božić organizirao i vodio zločinačko udruženje u sastavu kojeg je trgovao, izvozio i prevozio prstace. Đurčević je također bio optužen da je organizirao i vodio zločinačko udruženje. Ambrožiću, Marinkoviću, Iviniću i Mihajliku sudilo se pak za protuzakonit izlov, te da su svi djelovali u sastavu zločinačkog udruženja. Sjedili su na optuženičkoj klupi i zbog teškog kaznenog djela protiv okoliša.
Kaznena djela počinili su u razdoblju od lipnja do rujna prošle godine, nakon što su se povezali u zajedničko djelovanje radi protuzakonitog izlova prstaca i prodaje na ilegalnom tržištu tog školjkaša, ugrožene i strogo zaštićene vrste čiji je izlov i promet zabranjen. Božić je, kako je tvrdio USKOK, bio zadužen za organizaciju prijevoza i prodaju prstaca, zbog čega se povezao s više osoba iz Kopra i Portoroža, s kojima je dogovarao termin i mjesto predaje prstaca. Đurčević se tereti da je, u dogovoru s Božićem, organizirao ilegalni izlov školjkaša, za što je angažirao Ambrožića, koji je dalje u to uključio Marinkovića, Ivinića i Mihajlika. Oni su kao ronioci u pulskom priobalju i Limskom kanalu izlovili najmanje 539 kilograma prstaca. Ambrožića se teretilo da je sam izlovio najmanje 420 kilograma.
Šverc u Sloveniju
Prstaci su na skrivenim lokacijama – na području Bala, Sošića i okolice Limskog kanala – predavani Đurčeviću koji je za kilogram izlovljenih prstaca plaćao 20 eura. U optužnici se precizira da je tako Jambrožić primio najmanje 8.610 eura, Marinković 1.180, Ivinić 790 i Mihajlik 200 eura. Za Đurčevića se navodi da je prodajom prstaca Božiću, koji mu je za kilogram plaćao najmanje 22 eura, zaradio najmanje 1.078 eura. Daljnje švercanje školjkaša u Sloveniju bilo je organizirano tako da je to Božić radio sam ili dogovorno s Ksenijom Makovac, Mirkom Kresićem i Veselinom Anastijevskim.
Makovac je, primjerice, u devet navrata u autu prokrijumčarila u Sloveniju prstace, za što je od Božića dobila najmanje 850 eura, predavši mu najmanje 120 kilograma školjkaša. Božić je prstace prodavao slovenskim kupcima za najmanje 30 eura po kilogramu.
– Postupak je pokazao kako je nesporno da su svi optuženici počinili kaznena djela, a da su Božić i Đurđević bili organizatori i vodili zločinačko udruženje. Božić je prstace odnosio kupcima po restoranima u Sloveniji, a Đurčević je organizirao ronioce – istaknula je u obrazloženju presude sutkinja Ika Šarić, dodajući kako su svi optuženici znali da je biznis s prstacima zabranjen, te se ispostavilo i da se sve karike u lancu ilegalnog biznisa nisu međusobno poznavale, da su koristile i druga imena.
– Kazne nisu mogle biti manje – konstatirala je sutkinja Šarić, napominjući da se radi o relativno velikim količinama prstaca koji su organizirano izlovljeni i prodavani u drugoj državi. Ambrožić i Mihajlik su već jednom osuđivani zbog istog delikta, ali je ocijenjeno da je u ovom slučaju upletenost drugoga manja i da nije zaslužio bezuvjetni zatvor. (Fiore Vežnaver)