Lešina lisice koja se krajem prosinca sukobila s psom u mjestu Penicici kod Buzeta poslana je na analizu u Veterinarski zavod u Rijeci, no nije obradena te se još uvijek ne može potvrditi je li bila zaražena bjesnocom, doznajemo od direktora buzetske Veterinarske ambulante Branka Grebla.
U proteklih godinu dana na Buzeštini je zabilježeno cetrdesetak slucajeva bjesnoce, a posljednji se, takoder u prosincu, zbio u selu Opatija u dolini Bracane kada su zbog bijesne lisice eutanazirane cetiri domace svinje. Posebno je odjeknuo rujanski slucaj kada je lovocuvar Lovackog društva "Mirna" bijesnu lisicu ustrijelio usred Buzeta.
Val bjesnoce poceo je na Cicariji i širio se na susjedna podrucja, pa su još pocetkom prošle godine na buzetskom i laniškom podrucju proglašene mjere suzbijanja širenja bjesnoce koje je naredio veterinarski inspektorat Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.
Zbog bjesnoce, vlasnicima pasa i dalje se savjetuje poseban oprez. U Veterinarskoj ambulanti pocetkom sijecnja poceli su s redovnom godišnjom akcijom cijepljenja pasa protiv bjesnoce koja je zakonska odredba i nužna preventiva. Do 31. ožujka planira se cijepiti oko 1.900 pasa koliko ih je cijepljeno i lani. Veterinari obilaze teren širom Buzeštine, ukljucujuci podrucje laniške opcine, i cijepe pse u dvorištima vlasnika. U Buzetu cijepljenje ce se provoditi u ambulanti i koštat ce 130 kuna. U sklopu akcije cijepljenja pasa provodi se i mikrocipiranje, koje s cijepljenjem košta 188 kuna, a pojedinacno 90 kuna. Oznacavanje mikrocipom obavezno je za sve pse oštenjene nakon 1. listopada 2004. godine.
Greblo kaže da se puno ocekuje od projekta oralne vakcinacije lisica koji bi se, bude li sredstava, trebao provesti u citavoj Hrvatskoj. "To je izvanredna stvar i zasigurno ce smanjiti bjesnocu", veli on. U resornom ministarstvu, naime, u rujnu prošle godine najavili su da ce na proljece poceti poseban cetverogodišnji medunarodni projekt oralnog cijepljenja lisica vrijedan više od cetiri milijuna eura.