Oprtalj postaje centar antikviteta

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Svoje mjesto pod turistickim suncem u drevnom gradicu unutrašnje Istre pokušavaju naci kroz ljetne sajmove antikviteta pod nazivom Antiques, a da su na dobrom putu, pokazao je prvi sajam koji je protekle nedjelje u Oprtlju okupio cak 23 kolekcionara i trgovca antikviteta i umjetnina iz nekoliko zemalja Europe.

Antikviteti izloženi u starogradskoj lodi, na ulicama, u malim prodajnim prostorima u prizemljima oprtaljskih zgrada, pretvorili su Oprtalj u centar antikviteta. Najskuplji eksponat sajma bila je narukvica iz 1900. godine izradena u Parizu, s umetnutim 10,5 karatnim dijamantima, koja se prodavala za 25.000 eura. Titulu najstarijeg eksponata u konkurenciji namještaja ponijela je renesansna škrinja iz 1550. godine, vrijedna oko šest tisuca eura.



- Osmišljavanjem novog projekta Oprtlja kao grada starina i umjetnina pokušavamo stvoriti novi turisticki sadržaj, rekao je otvarajuci sajam oprtaljski nacelnik Aleksander Krt. Naglasio je i da su u novi sadržaj, ciji je cilj i tijekom ljeta privuci posjetitelje u Oprtalj, krenuli i zahvaljujuci privatnoj inicijativi Manuela Sirotica i Renza Polesela.

Sirotic, 32-godišnji Buzecan odnedavno nastanjen u Ipšima, sa zavidnim 15-godišnjim iskustvom u bavljenju antikvitetima, kaže da u Hrvatskoj ima sajmova antikviteta, ali se oni ne održavaju u ovako malim ruralnim mjestima jer ih je tu teško sprovesti u djelo pa je oprtaljski sajam jedinstven i u hrvatskim okvirima.



- U Oprtlju živi svega stotinjak stanovnika. Tražili smo nacin kako ga revitalizirati i privuci ljude, ali sadržajima koji su drugaciji od postojecih u susjedstvu. Buduci da u okolici Oprtlja ima jako puno luksuznih vila u koje na odmor ljudi dolaze iz cijelog svijeta, ideja je da Oprtalj pretvorimo u centar antikviteta i starina, da onaj koji gradi ruralnu kucu u Istri zna da ce ovdje sve naci, od starih cigli, crjepova, greda, starog namještaja, satova, pa sve do stolara i projektanata. Za pocetak otvorili smo tri trgovine antikviteta, a u planu nam ih je dogodine otvoriti još desetak, istice Manuel. Dodaje da su do ideje došli tražeci pricu kako privuci ljude.

- Kao što je Hum najmanji grad na svijetu ili Grožnjan grad umjetnika, tako ce Oprtalj biti grad antikviteta i umjetnina, vizionarski istice.

Velika podrška oprtaljskom projektu je i Renzo Polesel iz Pordenona. On i supruga, rodom iz obližnjeg mjesta Vižintini Vrhi, zaljubljeni su u oprtaljski kraj i oducili su pomoci revitalizaciji istarskog gradica i udahnuti nove sadržaje.

- Kada sam lani kupio kucu u Oprtlju jedino mjesto gdje se mogla popiti kava bila je kušaonica Loggia, a nedavno je vlasnik Daniel Coslovich otvorio i restoran, zadovoljan je Polesel razvojem dogadaja.

Ljetni sajmovi antikviteta novi su sadržaji kojima se želi oživjeti Oprtalj u ljetnim mjesecima. Brendiranje Oprtlja kao grada starina i umjetnina kroz ljetne sajmove antikviteta zasigurno je originalan potez u moru slicnih ljetnih sadržaja, no zapravo je tek zacetak jednog puno znacajnijeg procesa koji bi mogao vratiti život u Oprtalj.


Podijeli: Facebook Twiter