Državni zavod za zaštitu prirode upozorava da zmije pocinju izlaziti iz zimskog mirovanja te upucuje gradane kako se trebaju ponašati u prirodi i što uciniti ako naidu na zmiju. U proljetnom razdoblju zmije se okupljaju u vece skupine i vrlo su aktivne. Iako je rijec o posve prirodnoj aktivnosti, ceste su pritužbe o cudnim najezdama zmija.
Upozoravaju da tijekom boravka u prirodi treba nositi duge hlace i dužu obucu, treba paziti gdje se staje te provjeriti mjesto na koje se želi sjesti. Ako naidete na zmiju, najbolje ju je zaobici ili zaplašiti udarcima nogom o tlo i pustiti da se makne.
Zmije nemaju vanjskih slušnih organa, no preko kostiju donje celjusti dobro osjecaju vibracije tla te ih udaranje o tlo plaši. U slucaju otrovna zmijskog ugriza, zmiju se ne treba pokušati ubiti ili uhvatiti da bi se odnijela lijecniku jer bi mogla ponovno ugristi.
Lijecnici vrlo dobro prepoznaju ugriz otrovnice, a za ugrize svih triju naših otrovnica primjenjuje se isti protuotrov. Osoba koju je ugrizla zmija treba se smiriti, ukloniti odjecu i nakit s mjesta ugriza zbog oticanja tkiva te ranu pustiti da slobodno krvari bez rezanja ili isisavanja otrova. Dobro bi bilo ocistiti ranu i imobilizirati ugrizeni ekstremitet cvrstim predmetom i zavojem te se što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove.
U Hrvatskoj živi 15 vrsta zmija, od kojih su samo tri otrovnice - poskok, ridovka i planinski žutokrug. Preostalih 12 vrsta nije otrovno i opasno. Sve vrste su zašticene zakonom o zaštiti prirode pa ih se ne smije namjerno ozljedivati i ubijati. Zabranjeno ih je i uznemirivati, hvatati i zatociti. Zavod je otvorio telefon strucnjaka herpetologa (+385 1 550-2951) koji ce odgovarati na sva pitanja gradana o zmijama. Upiti se mogu poslati i elektronickom poštom na [email protected].