Građevinska je inspekcija od početka nadzora mehaničke stabilnosti i otpornosti poplavljenih zgrada na području Vukovarsko-srijemske županije, u razdoblju od 29. svibnja do 17. lipnja označila opasnima 596 zgrada, od čega najviše u Gunji - 286, no ti podaci još nisu konačni.
Iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja vele da nadzor treba provesti i u dijelu Gunje koji je tek sada postao dostupan građevinskoj inspekciji. Nadzor će biti potreban i u drugim naseljima, na manjem broju pojedinačnih zgrada, jer su dosad bile zaključane pa nije bilo moguće obaviti provjeriti unutarnje konstruktivne elemente.
U Račinovcima su 174 zgrade označene opasnima, u Strošincima njih devet, u Posavskim Podgajcima označena je jedna zgrada, u Rajevom Selu 125, u Đurićima jedna, a u Gunji 286.
Iz Ministarstva graditeljstva ističu da se neće sve zgrade koje su označene opasnima morati ukloniti. Neke od njih, ovisno o stanju konstruktivnih elemenata, moći će se obnoviti, a uklanjat će se samo one na kojima nije moguće otkloniti opasna oštećenja. U priopćenju se napominje da je građevinska inspekcija obavljala hitne nadzore stanja konstrukcije zgrada da bi se na vrijeme upozorili potencijalni korisnici na opasnost i time smanjila mogućnost dodatnih žrtava.
Točan broj zgrada koje će se uklanjati znat će se nakon što stručni timovi ovlaštenih inženjera građevinarstva provede procjenu građevinske štete. Na temelju te procjene utvrđuje se je li moguća obnova neke zgrade ili se ona mora uklanjati, a ako se zgrada obnavlja, utvrđuje se koje je radove na njoj potrebno izvesti te procjenjuje trošak.
To znači da u konačnici broj zgrada koje će se morati ukloniti može biti bitno različit od broja zgrada koje su označene opasnima.
U priopćenju se navodi da je posao procjene građevinske štete dovršen u Strošincima, gdje je 40 volontera utvrđivalo činjenično stanje, a ti se podaci sada obrađuju i unose u bazu. (Hina)