Opačić: Obiteljski zakon nije srušen, na snazi je

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić istaknula je danas da Obiteljski zakon nije srušen, Obiteljski zakon je na snazi, a Ustavni sud je reagirao na jedno proceduralno pitanje.

"Ovdje je riječ o tome da je Ustavni sud RH u šest dana reagirao na jedno proceduralno pitanje", istaknula je Opačić u izjavi novinarima ispred zgrade Vlade RH.

"Novi Obiteljski zakon stupa 1. rujna na snagu, a 1. srpnja, odnosno 28. lipnja stupilo je na snagu samo nekoliko odredbi koje nam omogućavaju da u ova dva ljetna mjeseca pripremimo pravne zastupnike koji će se baviti pravima zaštite djece i osoba kojima se oduzima poslovna sposobnost kako bismo onda 1. rujna doista imali sve da zakon može stupiti na snagu", istaknula je potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić.

Rade se podzakonski akti Obiteljskog zakona

Novinari su ministricu Opačić pitali hoće li doći do promjene članaka 562. i 563. Obiteljskog zakona, tj. prijelazne i završne odredbe čije je hitno usklađivanje Ustavni sud zatražio jer se one mogu tumačiti tako da su u Hrvatskoj od 28. lipnja do 1. rujna na snazi dva zakona istog naziva. Odgovorila je da, što se nje osobno tiče, ona ne misli mijenjati ništa i misli raditi na tome da se pravni zastupnici formiraju do 1. rujna. Rekla je da su krenuli pisati sve podzakonske akte, dakle pravilnike koji će isto tako biti gotovi 1. rujna.

"Meni je to važno. Ja radim na pripremi da zakon doista ima sve podzakonske akte da može krenuti raditi. Naši djelatnici u centrima su prošli sve vrste edukacije, a edukacije ćemo u rujnu imati i s odvjetničkim timovima i sucima", rekla je.

Na tvrdnju novinara da se Ustavni sud sprema rušiti meritum samoga zakona, Opačić je rekla da je Ustavni sud dosada srušio puno zakona, pa može srušiti i ovaj. "Međutim, ako će Ustavni sud rušiti zakon koji isključivo radi u interesu zaštite djece, to je njihovo pravo. Ustavni sud se pozicionirao onoga trenutka kada je Vlada Zorana Milanovića došla na vlast", ustvrdila je Opačić.

Po njezinim riječima, preko tog zakona se "nažalost već punih dvije godine prelamaju određeni lobistički interesi".

"Naš interes je zaštiti djecu jer je nažalost iz dana u dan sve veći broj djece koja su traumatizirana lošim razvodom braka a centri za socijalnu skrb za sada nemaju niti jedan mehanizam da postave granice manipulativnim roditeljima", rekla je Opačić.

Ustavni sud je, odlučujući o prijedlogu za pokretanje postupka ocjene ustavnosti Obiteljskoga zakona koji su dale odvjetnice udruge B.a.B.e., od Hrvatskog sabora zatražio da odmah uskladi dva članka Obiteljskog zakona jer je utvrdio da oni, promatrani zajedno, ne zadovoljavaju zahtjevu vladavine prava. Ustavni sud je zaključio da se članci 562. i 563., odnosno prijelazna i završna odredba mogu tumačiti tako da su u Hrvatskoj od 28. lipnja do 1. rujna na snazi dva zakona istog naziva - zakon iz 2003. koji prestaje važiti 1. rujna i zakon iz 2014. koji je na snagu stupio 28. lipnja.

Izuzmu li se prijelazna i završna odredba, kaže se u izvješću Ustavnog suda, na snazi će biti samo članci koji uređuju Centar za posebno skrbništvo i članak koji obvezuje Ministarstvo socijalne politike i mladih da do 28. rujna osnuje Centar za posebno skrbništvo. Ostalih 553 članka i tri stavka stupit će na snagu 1. rujna. Ustavni sud zaključuje da je isključivanje 98,4 posto odredaba od pravnog osnaženja izravno suprotno stupanju na snagu Obiteljskog zakona 28. lipnja 2014. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter