Odumire li Trst?

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Predvečer, nakon isteka radnog vremena volim se prošetati na potezu između Trga burze i Trga jedinstva nadomak rive i mora: tad primjećujem bolji dio Trsta. Na trg se slijevaju činovnici iz ureda velebne palače osiguravajućeg društva Assicurazioni Generali, na suprotnoj strani Trga jedinstva mogu se susresti službenici koji izlaze iz palače vlade regije Friuli Venezia Giulia, općinski djelatnici te službenici rimske Prefekture. Kafići se pune, iz okolnih ulica spuštaju se djelatnici bankarskih i odvjetničkih ureda, mnogobrojni zaposlenici tršćanske gospodarske komore, živo je i u okolnim dućanima, prije pića valja poći i u kraći shopping. Sretniji dio grada, ugodnog izgleda - Tršćani su poznati po stilu odijevanja - obnavlja ritual bez obzira na krizu.

Jučer sam razgovarao s poznanikom koji mi je povjerio osobnu sreću: kćerka je napokon primljena na stalno radno mjesto u jednom uredu regije Friuli Venezia Giulia. Dobitak na lutriji, sad može mirno spavati. Prije par godina regija je raspisala natječaj za desetak radnih mjesta, javilo se toliko kandidata da su morali iznajmiti središnju sportsku dvoranu PalaTrieste gdje je održano pismeno testiranje, sve odreda diplomiranih na nekoj višoj ili visokoj školi.

Trst je, ipak, administrativno središte regije koja spada među bogatije u Italiji, to je ipak grad u kojemu je utemeljeno osiguravajuće društvo Assicurazioni Generali, svjetski gigant koji i dalje zadržava središnjicu u rodnom gradu. Trst je grad s jednom od najvećih koncentracija banaka, odvjetničkih ureda i javnih bilježnika na cijelom Apeninskom poluotoku.

Ipak, na kraju svega, svako toliko u samom središtu grada nestaje neki poznati dućan, zadnja u redu je Godina s pet tisuća kvadratnih metara prodajne površine koji će do kraja godine nestati s tršćanske shopping karte.

- Kad nije uspjelo Godini održati se na površini, znači da je stvarno gadno, kažu Tršćani. Trst je grad umirovljenika, ali dobar dio njih živi s mirovinom koja se kreće između 500 do 1.000 odnosno 1.200 eura mjesečno, no s tim primanjima život je težak jer je euro doslovce prepolovio kupovnu moć. Dakako, Trst je grad s jakom koncentracijom sretnika s tzv. zlatnim mirovinama, no radi se o manjini koja nije u stanju preokrenuti sliku drastičnog pada potrošnje.

Tršćanski Caritas je nedavno otvorio "supermarket solidarnosti", "Emporio della solidarieta": nudi besplatne prehrambene proizvode, ljudi dolaze sa karticama i preuzimaju robu shodno dobivenim bodovima koji se dijele prema razini potrebe. Trenutno supermarket opslužuje oko 1.500 građana, većim dijelom radi se o domicilnom stanovništvu koje ne uspijeva primanjima pokriti mjesec. Uz supermarket Caritas nudi i dnevnu kuhinju: svaki dan više od 130 Tršćana dolazi na besplatan ručak i djelatnici Caritasa kažu da broj raste iz mjesec u mjesec. (E. VELAN)

CIJELI TEKST ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.


Podijeli: Facebook Twiter