Svjetsko gospodarstvo siromašnije je za 212 milijardi dolara zbog masovnog odumiranja pcela, a racuna se da je vec uginulo 30 posto pcelinjih zajednica u SAD-u i više od 20 posto u nekim europskim zemljama, pokazuju istraživanja.
Znanstvenici traže nacin da se zaustavi masovna smrt najvažnijeg oprašivaca, pcela. Istraživaci su pronašli neke o mogucih uzroka poremecaja koji dovodi do raspada njihovih kolonija, ukljucujuci i parazite koji se hrane tjelesnom tekucinom pcela, viruse, gljivice, zatim izloženost pesticidima i smanjenje biljne raznolikosti koja oslabljuje kvalitetu prehrane za pcele.
Kombinacije razlicitih cimbenika smatraju se odgovornima za odumiranje pcela i nagli pad broja njihovih kolonija, izjavio je entomolog i glavni znanstvenik americkog Vladinog laboratorija za istraživanje pcela (USDA) u marylandskom Beltsvilleu Jeff Pettis.
Gubici su alarmantni ne samo za ljubitelje meda vec i za veliki dio poljoprivrednog svjetskog tržišta. Cak se 52 od ukupno 112 važnih svjetskih poljoprivreddnih kultura, od jabuka i soje do kakaa i badema, oslanjaju na oprašivanje.
Zbog brzog rasta ljudske populacije strahuje se da ce odumiranje pcela dodatno produbiti svjetsku krizu nastalu ogranicenjem poljopivrednih usjeva i rastom cijena hrane.
Engleska je u zadnja dva desetljeca izgubila više od polovice svojih košnica, a zbunjujuci razmjeri odumiranja pcela dogadaju se i u Aziji, Južnoj Americi te Bliskom Istoku.
Nedavna otkrica ipak bacaju više svjetla na moguce odgovore na tu zagonetku. Dio znanstvenika okrivljuje komercijalne poljoprivredne pesticide, poput klotianidina, kojeg povezuju s uginucem milijuna pcela u blizini podrucja uzgoja poljoprivrednih kultura tretiranih tom kemijskom supstancom u razlicitim zemljama. Iako zabranjen u nekim europskim zemljama, klotianidin i dalje ima dozvolu americke vladine Agencije za zaštitu okoliša EPA-e a koristi na usjevima poput kukuruza, pšenice i soje.
U borbi protiv takvih virusnih infekcija americko-izraelski biotehnološka tvrtka Beeologics proizvela je antivirusni lijek koji koristi prirodni mehanizam imuniteta i povisuje prag pcelinje "tolerancije" prema bolestima.
Konacno, kao još jedan od mogucih uzroka uginuca pcela znanstvenici spominju kombinaciju virusa i gljiva, koja se smatra odgovornom za prošlogodišnje uginuce svih kolonija u SAD-u. Virusno-gljivicni dvojac može uništiti pcelinju memoriju ili navigacijske funkcije i tako doprinijeti nestanku kolonije.
Komercijalni intenzivni pcelinjaci daleko su teže pogodeni od malih nezavisnih proizvodaca meda, smatra mali proizvodac Dan Conlon. Njegove pcele razvile su prilagodljivost zahvaljujuci ruralnim, raznolikim staništima.