Odgađa se izlazak HZZO-a iz državne riznice

Ilustracija (arhiva)
Ilustracija (arhiva)

Neslužbene najave o odgodi izlaska Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) iz državne riznice potvrdio je danas ministar zdravlja Rajko Ostojić, dok je ravnatelj HZZO-a Siniša Varga žestoko na to reagirao i poručio da neće odustati od uvođenja reda u sustav.

Šestomjesečnu odgodu izdvajanja HZZO-a iz državne riznice, s 1. srpnja ove godine na 1. siječnja iduće godine, najavio je danas Jutarnji list navodeći da su takvu odluku, po naputku Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), donijeli ministri uključeni u provedbu reformskih planova Vlade. 

Ministar zdravlja Rajko Ostojić izjavio je Hini da je 1. srpnja, po svemu sudeći, prerani rok za financijsko osamostaljivanje HZZO-a. Prije izdvajanja HZZO-a iz državne riznice, ističe Ostojić, iz zdravstvenog sustava moraju se izdvojiti sve nezdravstvene naknade.

Ravnatelj HZZO-a Siniša Varga žestoko je danas reagirao na tvrdnje da je MMF zabranio HZZO-u izlazak iz državne riznice, nazvavši to "neistinitim i neodgovornim konstrukcijama".

Reagirajući na tekst Jutarnjeg lista, Varga je u priopćenju poručio da uvođenje reda u hrvatski zdravstveni sustav zagovaraju svi domaći i strani relevantni stručnjaci i institucije, uključujući i MMF, a sada se javljaju "glasovi koji opstruiraju procese koji imaju za cilj transparentnost i uvođenje reda".

"Pokušaj uvođenja reda u naš zdravstveni sustav pokušavaju spriječiti pojedinci i interesne skupine kojima odgovara "lov u mutnom", optužuje Varga i poručuje da članovima Vlade i njemu osobno to daje još više motiva da sustav učini  transparentnijim, racionalnijim i učinkovitijim, jer "ovo što sad imamo je hibrid kakav ne poznaje ni jedna uređena zemlja s kojima se volimo uspoređivati".

MMF je utvrdio da je naš zdravstveni sustav bolestan i preskup, upozorava Varga, pa nam je u zadnjem izvješću ponudio dvije opcije za rješavanje tog problema – kroz novo povećanje nameta građanima ili kroz smanjenje troškova  sustava kroz povećanje efikasnosti zdravstvenih usluga.

"Mi u HZZO-u smo protiv novih neopravdanih nameta za građane. Umjesto toga želimo konačno uvesti reda i povećati efikasnost cijelog sustava", poručuje Varga.

Inzistiranje na održavanju neodrživog stanja može rezultirati samo novim nametima, upozorava Varga i ističe da će, dok god on bude ravnatelj HZZO-a, ustrajati na uvođenju reda i podizanju kvalitete sustava za sve, što uključuje i pacijente i zdravstvene radnike.

"Svi mi zaslužujemo bolju skrb, a izlazak iz riznice je osnova na kojoj to treba graditi. Projekt izlaska iz riznice u HZZO-u smo dobro promislili i pripremili. U tome imam nedvosmislenu podršku Vlade i premijera Zorana Milanovića", poručuje ravnatelj HZZO-a.

Milanović: Izdvajanje HZZO-a samo se malo odgađa

Premijer Zoran Milanović potvrdio je danas da će se "vjerojatno malo odgoditi" najavljeno izdvajanje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje iz državne riznice, no poručuje da Vlada ne odustaje od tog projekta. 

Milanović je u izjavi za Hrvatski radio moguću odgodu izdvajanja HZZO-a objasnio sporošću pojedinih službi u izmjenama pratećih zakona.

Odlučno je opovrgnuo medijske napise da se Međunarodni monetarni fond (MMF) protivi izdvajanju HZZO-a, istaknuvši da ni MMF ni Europska komisija nisu bili uključeni u taj proces.

"Nije točno, taj proces ide i vjerojatno mu netko želi malo i napakostiti. Ići će u cilju racionalnijeg i transparentnijeg poslovanja s mogućnošću ušteda, s tim da usluga ostane dobra, odnosno na razini koju si kao društvo, odnosno ekonomija, možemo priuštiti", rekao je Milanović.  

 Boris Lalovac, koji bi trebao naslijediti Slavka Linića na mjestu ministra financija, kaže da je oko izdvajanja HZZO-a iz državne riznice osobno zatražio mjesec ili dva "time-outa", ali program se nastavlja, a rokovi za izdvajanje, ako ono neće biti 1. srpnja, morat će se jasno definirati. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter