Gotovo je sigurno da rezolucija Europskog parlamenta o napretku Hrvatske nece sadržavati odredbu da se zbog pristupanja Europskoj uniji zemalja jugoistocne Europe u upotrebu vrati srpsko-hrvatski jezik.
Dvije zastupnice zelenih, Njemica Franziska Katharina Brantner i Nizozemka Marija Cornelissen, podnijele su amandman na prijedlog rezolucije u kojem navode da je "originalni srpsko-hrvatski jezik sada podijeljen u razne službene jezike u nekim zemljama potencijalnim kandidatkinjama".
Pozivaju Europsku komisiju da zajedno s hrvatskim vlastima prije pristupanja pronade primjeren aranžman glede hrvatskog jezika koji nece sprecavati kasnije zakljucivanje sveobuhvatnog sporazuma o jezicima s BiH, Crnom Gorom i Srbijom.
No izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannes Swoboda ujedno i autor prijedloga rezolucije, potvrdio je da ce spomenuti amandman odbaciti.
Parlamentarni izvjestitelj vjeruje da pitanje jezika može biti tema o kojoj ce se raspravljati, "ali ne u vezi s Hrvatskom" i osobito "ne u politickoj raspravi". Drugim rijecima, Swoboda smatra da to može biti pitanje za internu raspravu strucnjaka.
Swoboda ne dovodi u pitanje cinjenicu da bi manje službenih jezika znacilo manje prijevoda pa time i odredene uštede, ali napominje da se o tome može razgovarati jedino na nacin da zemlje kojih se to tice sjednu za isti stol s EK-om i strucnjacima te pokušaju naci rješenje.
Nametanje rješenja kroz dokument Europskog parlamenta za njega, ocigledno, nije prihvatljivo.