Od sutra do posljednjeg dana listopada na snazi je zabrana loženja vatre na otvorenom, što je redovna preventivna mjera u sklopu zaštite od požara.
U tom je periodu proglašena povećana, velika i vrlo velika opasnost od šumskih požara pa Javna vatrogasna postrojba ne izdaje odobrenja za paljenje vatre na otvorenom kakvim se smatra svako loženje vatre izvan zatvorenih prostora i osiguranih ložišta. U iznimnim situacijama, vatrogasna postrojba može odobriti paljenje vatre na otvorenom prostoru, ali uz organizirano vatrogasno dežurstvo.
Građaninu koji izazove požar prijeti novčana kazna od 15 do 150 tisuća kuna ili zatvor do 60 dana, a u slučaju izazivanja požara iz nehaja, novčana kazna od dvije do 15 tisuća kuna.
Inače, nagodinu se u Istri, u razdoblju kada je dozvoljeno paljenje vatre, izda oko 12 tisuća dozvola. Ukoliko se utvrdi da paljenje, odnosno loženje vatre nije prijavljeno, protiv počinitelja se izdaje prekršajni nalog. Novčane kazne kreću se od 500 do tisuću kuna za fizičku osobu, odnosno od dvije tisuće do deset tisuća kuna za pravnu osobu (od tisuću do pet tisuća kuna za obrtnike).
S obzirom na to da je jako važno što ranije uočavanje požara, Klaudio Karlović, zapovjednik pulske Javne vatrogasne postrojbe, apelira na građane da pozivom na 193, 192 ili 112 prijave požar. Prošle je godine u Istri odrađeno 3.400 intervencija od kojih na požare otpada 40 posto, a ostatak su ostale intervencije.
U većini slučajeva uzrok požara je ljudska nepažnja, i to odbacivanje gorućih šibica i opušaka u prirodu, ostavljanje upaljača u vozilima pod udarom sunca, paljenje logorske vatre te roštiljanje u prirodi. (T. GRBIĆ)