Proteklog vikenda okončana istraživanja uvale Veštar pokazala su višeslojnu povijest te uvale, nekad Vistruma u kasnoj antici najvećeg naselja Rovinjštine.
Istraživanja, koja je provodio Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru počela su još 2008., a sudjelovalo je 11 arheologa-ronioca i još nekoliko kopnenih arheologa. Sve je te godine u projektu sudjelovalo i Bavarsko društvo podvodne arheologije te arheolog Zavičajnog muzeja grada Rovinja Damir Matošević.
- Istraženi su brojni podvodni ostaci nekadašnjeg Vistruma. Proteklih su se godina iskopavali ostaci rimskog mola na južnoj obali gdje su i zabilježeni brojni nalazi, kaže voditelj istraživanja Luka Bekić iz zadarskog Centra.
Prema istraživanjima, riječ je o ranoantičkom molu nastalom u 2. i 1. stoljeću prije naše ere. Prvo je služio kao pristanište uz rimsku vilu rusticu, oko koje je u uvali nastalo naselje Vistrum, da bi kasnije tu nastala i jedna od glavnih luka na zapadnoj obali Istre.
Život je bujao do dolaska Slavena, kada su stanovnici Vistruma preselili na otok na kojem se razvio Rovinj. U to su vrijeme napuštana i druga naselja u uvalama južno i sjeverno od Rovinja, objašnjava Bekić.
Kao posebnu zanimljivost, uz pronalazak ostataka keramičkih radionica, ističe i radionicu stakla. Na području Istre, pa ni Hrvatske, nema tragova takve radionice, a iako je ni u Veštru nisu pronašli na kopnu, već samo stakleni otpad u moru (perlice, posude…), podmorski ih istraživači smatraju iznimno važnim, ali i poticajnim za buduća kopnena istraživanja.
- Otkrili smo i brojne tragove radioničke djelatnosti, izrade keramičkog posuđa tijekom 16. i 17.stoljeća kao i obrade stakla u muranskom stilu. Radionice još nisu pronađene, pretpostavljamo da se njihove ruševine kriju u gustoj makiji na obali, kaže Bekić.
Rezultati istraživanja i pronađeni eksponati, primjerice ostaci građevinskog materijala, kameni kapiteli, mramorni stupići, keramički lonci, brončana žica i udice detaljno će se predstaviti na izložbi planiranoj za slijedeću godinu. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ; Foto arhiva Zavičajnog muzeja Rovinj)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.