Uz značajan porast temperatura zraka i mora, uranile su i prve jače proljetne oluje praćene grmljavinskim nepogodama i jakim pljuskovima kiše. Opažene su i pijavice, ali i vrlo jake oluje te pravi tornado na kontinentu.
Vrijeme je ove godine i više nego zanimljivo - nakon izuzetno kišovitih i hladnih zimskih mjeseci sve se promijenilo u samo nekoliko dana. Polovicom travnja prohladne i kišovite zimske dane zamijenili su oni sunčani i gotovo ljetno vrući. Temperature zraka su se vrlo brzo popele do 30 stupnjeva, što je za ovo doba godine znatno iznad prosjeka. Na kontinentu su bile još nekoliko stupnjeva više i slobodno se može konstatirati da nam je i ove godine ljeto došlo vrlo rano i naglo.
Rani dolazak visokih temperatura zraka i ubrzano zagrijavanje mora ima i "nuspojavu" u ranom pojavljivanju prvih proljetnih oluja, koje u takvim uvjetima mogu biti vrlo intenzivne, neugodne i opasne. Prodorom hladnijeg zraka sa sjevera Europe zagrijana atmosfera postaje vrlo nestabilna pri čemu se stvaraju jako razvijeni grmljavinski oblaci, mjestimično uz jake pljuskove, a moguće su i jače razvijene pijavice.
Upravo su takve vremenske prilike prevladavale na južnim područjima europskog kontinenta - svakog su se dana na širem području pojavljivale jake oluje, uz ozbiljne štete do kojih je došlo uslijed jakih udara vjetra i velikih količina oborina. Unatrag nekoliko desetljeća rani dolazak ljetnih vrućina bio je izuzetak, a zadnjih je godina gotovo pravilo. Isto je tako gotovo pravilo da se baš tijekom svibnja bilježe jake grmljavinske oluje. U Istri uz takve oluje često padne i jaka tuča, uzrokujući vrlo velike štete na poljoprivrednim kulturama.
Nažalost, prognoze su i dalje dosta nepovoljne. Promjenjivo i nestabilno vrijeme nastavit će se i u drugoj polovici svibnja. Prema kraju ovog tjedna bit će sve oblačnije, kiša će biti sve više i sve češće, a nisu isključene ni nove grmljavinske nepogode.
Za manje od dva tjedna počinje i klimatološko ljeto. Što očekivati? Najvažnije je to pitanje koje se postavlja meteorolozima. Po statističkim podacima, pa i vremenskim prilikama koje prevladavaju od početka godine, gotovo je sigurno da nas očekuje nešto svježije i kišovitije ljeto od onoga koje smo "preživjeli" lani. To prije svega znači da će ljetne vrućine biti nešto blaže i da će trajati znatno kraće. Očekuje se i više kiše te znatno kraći ljetni sušni period. Ljetne kiše redovito dolaze u obliku jakih i kratkotrajnih pljuskova uz grmljavine i jake udare vjetra, znatno češće na kopnu nego na moru. Ako se te prognoze ostvare, i opasnosti od ljetnih oluja bit će češće no što je to bilo proteklih nekoliko godina. Prva takva opasnost već je prošla. (priredio Mario Grabar)