Obloge koje su postale hit

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Medu mnogim materijalima, koji se nude kao dobro rješenje za oblaganje vanjskih površina, posebno se isticu drveno kompozitni podovi, koji se mogu postavljati samostalno ili u kombinaciji s drugim materijalima poput kamena, keramickih plocica, opeke i sl. Svojim izgledom, stvaraju tople i ugodne ambijente, primjerene privatnim, ali i javnim prostorima.

Drveno kompozitni podovi se izraduju od mješavine recikliranog drveta i polimera. Tako nastaje ekološki kompozitni materijal, koji svojim svojstvima nadmašuje drvo zbog trajnosti i održavanja te keramicke plocice zbog konacnog ugodaja. Zbog izuzetne trajnosti, otpornosti na vremenske utjecaje, truljenje, plijesan i gljivice, ovakvi se podovi preporucuju za oblaganje terasa, prostora oko bazena, dokove marina, itd. Ovaj drveno kompozitni materijal se može reciklirati, ne sadrži nikakve toksicne spojeve i kao takav je preporucljiv za sve ekološki osviještene pojedince.



Iako se radi o drveno kompozitnim podovima, potrebno je naglasiti da oni prenose ljepotu drveta na površinu poda. Upravo je to bila osnovna ideja pri stvaranju ovog materijala: prenijeti ono najbolje od drveta, a to je izgled i ugodaj koji stvara u prostoru te korigirati njegova svojstva u smislu trajnosti, lakoce održavanja, osjetljivosti na vlagu, truljenje, napade insekata, itd.

Bitne karakteristike drveno kompozitnih podova su izuzetno dug vijek trajanja, stvara ugodaj drvene obloge, materijal nema šupljina, pukotina i cvorova, jednostavno održavanje, mogucnosti obrade kao kod drveta, ne sadrži štetne kemijske tvari i može se reciklirati, a ima nizak koeficijent bubrenja u vlažnim uvjetima.



Prilikom postavljanja drveno kompozitnih podova, potrebno je slijediti upute proizvodaca ili taj posao prepustiti ovlaštenim tvrtkama, koje garantiraju za svoj rad. Ovakvi podovi su namijenjeni iskljucivo za vanjske površine i podnose konstantna dinamicka opterecenja do 450kg/m2. Postavljaju se na podlogu u nagibu (1 posto) zbog odvodnje. Pod se polaže na potkonstrukciju tj. oslonce minimalne dimenzije 5x5cm, da bi se omogucila pravilna ventilacija. Oslonci ne smiju biti postavljeni u vodu. Potrebno je osigurati razmake, koje definira proizvodac, zbog pravilnog odvoda vode i temperaturne ekspanzije materijala.

Daske drveno kompozitnog poda se održavaju pranjem mekim deterdžentima i vodom, a jednom godišnje je preporucljivo ocistiti reške. Za uklanjanje eventualnih gljivica i plijesni, upotrijebite proizvode s klorom, a za uklanjanje masnih mrlja, sredstva za odmašcivanje. Vecina masnih mrlja ce nestati nakon nekoliko tjedana izloženosti UV zrakama. Ogrebotine cete jednostavno ukloniti cetkanjem površine poda. (Monika Galovic Dumendžic, dipl.ing.arh.)

www.interijernet.hr


Podijeli: Facebook Twiter