Mir i spokoj pitomog Brkača nedaleko Motovuna u petak su narušeni nevjerojatnim događanjima, opsadom i pravim izvanrednim stanjem, a sve to zbog deložacije sedmeročlane obitelji Milanović. Deložaciju nisu uspjeli spriječiti ni mještani, ni aktivisti istarskog Živog zida, ni saborski zastupnici Ivan Pernar, Ivan Vilibor Sinčić i Marin Škibola, ni načelnik općine Motovun Tomislav Pahović, ni odvjetnica Milanovićevih, a stanje na terenu bilo je takvo da se činilo kako je dovoljna samo jedna iskra da sve eskalira u nasilje. Dan nakon mučnog događaja nameće se pitanje: gdje je sedam članova obitelji Milanović, izbačenih iz svog jedinog doma, provelo noć?
- Zahvaljujući Boris Demarku, ravnatelju Doma u Motovunu, noć smo proveli u župnom stanu koji se nalazi u sklopu doma. Šta da vam kažem…Svi smo još uvijek u šoku i od jučer pod sedativima. Žalosno je to što se dogodilo, ali sreća u nesreći je da ipak nikom od nas nije teže pozlilo, kaže nam glava obitelji Lino Milanović. Na pitanje, što će i kako će dalje, nije imao konkretan odgovor, samo je rekao da im ono malo nade što je ostalo leži u žalbama koje su podnijeli sudu.
Turisti snimali
Odvjetnica Milanovićevih Ivana Buić ogorčena je postupanjem u Brkaču. Smatra da je upravo nevjerojatno što se tamo odigralo, pred očima svih nazočnih, među kojima su bili i turisti koji su sve snimali. Buić kaže da su oni bili zgroženi, postavljali su čitav niz pitanja na koje nije bilo moguće odgovoriti, a da se ne ugrozi turistički ugled i imidž Istre i Hrvatske.
- Prizor u Brkaču je nalikovao nekom velikom lovu na teroriste, a ne na deložaciju jedne obitelji. Milanovićevi su u toj kući imali agroturizam koji je sve njih hranio. I sada se u srcu turističke sezone događa to da umjesto ljubaznih domaćina u kući sjede četiri zaštitara, a vlasnici, među kojima ima i 100 postotnih invalida moraju tražiti kakav takav smještaj. I to se događa samo koji dan prije nego što će Hrvatski sabor raspravljati o zakonu koji će poslovanje austrijskih šteditno kreditnih zadruga u Hrvatskoj staviti tamo gdje im je i mjesto - s one strane zakona, kaže ogorčena Buić kojoj policija nije dan ranije dopustila susret sa strankom koju zastupa.
Pomoć Općine
Kontaktirali smo jučer i načelnika općine Motovun Tomislava Pahovića koji je u petak bio na deložaciji. Rekao nam je da prati situaciju te da je i jučer u više navrata razgovarao s Linom Milanovićem.
- Za nas dileme nema. Općina će učiniti sve što je u našoj moći da bi pomogli našim sugrađanima. Bilo kroz nekakve programe socijalne skrbi, jasno ako to Milanovićevi zatraže i udovoljavaju potrebnim uvjetima, bilo kroz nekakve humanitarne akcije ili organizacijom koncerata. Naš suport će imati. Također, postoje neka male naznake da je ostavljena ipak nekakva mogućnost da bi se oni i dalje sami mogli skrbiti za svoju egzistenciju. Bilo kako bilo, mi smo tu i spremni smo pomoći, zaključio je načelnik Pahović. (Leonid SLIJEPČEVIĆ)
REAGIRANJE: "SEDMEROČLANA OBITELJ U ŽUPNOM STANU, A NJIHOVU KUĆU ČUVAJU ZAŠTITARI" (2)
Banka nema poslovni odnos s klijentom od 2008. kada je prodana sporna nekretnina
Nastavno na članak naslova "Jukić: To je političko pitanje, odluku mora donijeti Sabor" novinara Mirjana Rimanića objavljenog 27. lipnja 2017. godine na web portalu
Glasa Istre i članak naslova "Sedmeročlana obitelj u župnom stanu, a njihovu kuću čuvaju zaštitari" novinara Mirjana Rimanića i Biljane Savić objavljenog 28. lipnja 2017. godine u Glasu Istre želimo ukazati na neistinite i netočne informacije koje javnost dovode u zabludu.
Članice Raiffeisen bankarske grupacije Štajerske su u Austriji do 2010. godine odobravale austrijske kredite hrvatskim građanima, što je predstavljalo regularno bankovno poslovanje po svim hrvatskim i austrijskim zakonima. Sklapanju ugovora o kreditu između banaka članica Raiffeisen bankarske grupacije Štajerske i hrvatskih građana nije bilo nužno prethodno odobrenje HNB-a jer su navedene banke posjedovale punovrijedno odobrenje mjerodavnih institucija Austrije za odobravanje kredita nerezidentima. Svi krediti su bili ugovoreni u Austriji.
Ovršenik u ovom slučaju, gospodin Lino Milanović, podigao je kredit u vrijednosti od 100.000 eura u svrhu izgradnje poslovno-stambenog objekta. Manji dio duga od
32 tisuće eura obitelj Milanović je isplatila dobrovoljno, dok je preostali dio prisilno otplaćen u ovrsi nakon što je društvo R.B.U. Nekretnine d.o.o. kupilo nekretninu na javnoj dražbi 2008. godine, čime je potraživanje banke u cijelosti namireno. Iz kupovne cijene koju je platilo društvo R.B.U. Nekretnine d.o.o. podmirena su dugovanja Banke te Banka od tada nema poslovni odnos s klijentom jer su time zatvorena dugovanja obitelji
Milanović prema banci. Također, iz kupovne cijene podmirena su sveukupna dugovanja druga dva vjerovnika - Privredna banka i Ministarstvo financija, a dio novca koji je preostao isplaćen je gospodinu Milanoviću.
U svrhu istinitog i objektivnog izvještavanja javnosti, molim vas da u eventualnim daljnjim napisima o ovoj temi ne koristite netočne informacije.
Mr. Michael Spitzer
Povjerenik za Hrvatsku i glavni koordinator Raiffeisen bankarske grupacije Štajerske