Američki predsjednik Barack Obama poslao je u subotu u Kongres nacrt zakona službeno zatraživši odobrenje za korištenje vojne sile u Siriji kako bi se spriječila mogućnost daljnjih kemijskih napada.
Obama je ranije u subotu najavio da će tražiti odobrenje Kongresa za vojnu operaciju protiv Sirije, izvijestio je BBC. On je u obraćanju javnosti iz Bijele kuće rekao da podržava načelo djelovanja u Siriji te da će Kongres raspravljati i glasovati o tom pitanju. Kongres bi se trebao sastati 9. rujna.
SAD kaže da njegova obavještajna izvješća ukazuju da je sirijska vlada izvršila napade kemijskim oružjem 21. kolovoza u Siriji, u kojima je život izgubilo 1.429 osoba. Sirijska vlada niječe da stoji iza napada i za njih okrivljuje pobunjenike.
Sirijska oporba "razočarana je" odlukom Obame da zatraži glasovanje u Kongresu prije napada na sirijsku vojsku, ali smatra da će Kongres odobriti takve napade, izjavio je u nedjelju oporbeni dužnosnik. Samir Našar, član vodstva Sirijske nacionalne oporbene koalicije, kazao je da "su očekivali izravan i neposredan napad ali misle da će Kongres odobriti vojne udare".
Sirijska oporba poziva Kongres SAD-a da podrži vojnu akciju
Sirijska oporba u nedjelju je pozvala Kongres SAD-a da odobri vojnu akciju protiv sirijskog predsjednika Bashara al-Asaada što je zatražio predsjednik Barack Obama i rekla da bi svaku intervenciju morala pratiti i dostava oružja za pobunjenike.
"Diktature poput Irana i Sjeverne Koreje pozorno prate kako slobodni svijet odgovara na uporabu kemijskog oružja Asaadova režima protiv sirijskog naroda", rekla je sirijska oporba u izjavi objavljenoj u Istanbulu.
"Ako slobodan svijet ne odgovori na takvo krajnje kršenje međunarodnih normi, diktatori u svijetu će biti ohrabreni u njihovim nastojanjima da slijede Assadov primjer", rekla je sirijska porba.
Oporba je ocijenila da je nedjelovanje međunarodne zajednice u sukobu u Siriji, koji je sada već u trećoj godini, Assada samo učinilo smjelijim i dopustilo eskalaciju nasilja.
UN Obaminu odluku vidi i kao traženje šireg konsenzusa
Odluka predsjednika SAD-a Baracka Obame da zatraži odobrenje Kongresa za možebitnu vojnu akciju protiv Sirije može se gledati i kao dio nastojanja da se postigne globalni konsenzus u vezi odgovora na korištenje kemijskog oružja bilo gdje, rekao je UN u nedjelju.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon Obaminu odluku vidi "kao jedan vid nastojanja da se postigne široki međunarodni konsenzus o mjerama za odgovor na bilo kakvu uporabu kemijskog oružja", rekao je glasnogovornik UN-a Martin Nesirky.
"Uporaba kemijskog oružja neće biti prihvaćena pod bilo kakvim okolnostima", dodao je. "Ne smije biti nekažnjivosti i svaki počinitelj tako užasnog zločina protiv čovječnosti mora odgovarati".
Nesirky je rekao da je Ban ranije razgovarao s Akeom Sellstromom, voditeljem istražnog tima UN-a za kemijska oružja koji je Siriju napustio u subotu.
Sellstrom je trenutno u Den Haagu gdje priprema analizu uzoraka i dokaznog materijala prikupljenih na mjestu napada 21. kolovoza u Damasku u kojem su stotine ljudi ubijene.
Nesirky je rekao da je Ban u nedjelju razgovarao i s francuskim ministrom vanjskih poslova Laurentom Fabiusom.
Francuski ministar unutarnjih poslova Manuel Valls je u nedjelju izjavio da Francuska neće sama pokrenuti napad na Siriju i da će čekati Kongres SAD-a kako bi odlučila hoće li kazniti Assadovu vladu za napad otrovnim plinom. (Hina/Reuters)
Pusić: Čekati izvješće UN-a o Siriji
Potpredsjednica hrvatske vlade i ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Vesna Pusić, upitana u stajalištu Hrvatske u vezi s mogućom intervencijom u Siriji, odgovorila je da Hrvatska čeka izvješće inspektora UN-a o napadu kemijskim oružjem u Siriji, koje mora prethoditi eventualnoj vojnoj akciji u toj zemlji.
Stajalište je Hrvatske da akcija kojoj je cilj sprječavanje daljnjeg krvoprolića ima svoj smisao, ali samo do tog dijela, i da se u slučaju vojne akcije prethodno mora obaviti procedura, odnosno da se mora sačekati izvješće inspektora UN-a, rekla je Pusić odgovarajući na novinarski upit o ponašanju Hrvatske u slučaju napada SAD-a i saveznika na režim u Damasku kojega sumnjiče da je izvršio kemijski napad.
Američki predsjednik Barack Obama u subotu je odustao od blisko prijetećeg vojnog udara protiv Sirije kako bi zatražio odobrenje Kongresa što će vjerojatno odgoditi eventualnu američku akciju najmanje deset dana jer se Kongres neće okupiti prije 9. rujna.
Pusić je rekla kako je hrvatska vlada očekivala rješenje problema u Siriji diplomatskim putem i akcijama, a što će uslijediti nakon svega da je teško predvidjeti.
Po njenim riječima Hrvatska je u kontaktu sa svojim saveznicima i isključila je svaku mogućnost da NATO bude dio bilo kakve akcije u Siriji.
Potpuna procjena dokaza koje su prikupili UN-ovi inspektori koji istražuju prošlotjedni navodni napad kemijskim oružjem u Siriji mogla bi potrajati do tri tjedna.