Obama pod paljbom zbog naklona Akihitu

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

State Department odbio je komentirati naklon americkog predsjednika Baracka Obame japanskom caru Akihitu, koji je izazvao oštru polemiku izmedu liberalnih i konzervativnih medija u SAD-u.

"State Department nema reakciju na to. Vidio sam novinska izvješca i siguran sam da je naklon bio namijenjen kao znak pocasti caru", rekao je glasnogovornik State Departmenta Ian Kelly. Na pitanje je li State Department imao ulogu u pripremi protokola za susret i pozdravljanje predsjednika s carem, Kelly je kazao da nije siguran i uputio novinare da pitaju Bijelu kucu.

Konzervativni Fox News istice da Obama dubokim naklonom japanskom caru Akihitu možda nije narušio nijedan službeni protokol, ali ga kriticari kod kuce optužuju za loše vladanje. Incident je uslijedio nakon Obaminog dubokog poklona saudijskom kralju Abdulahu u travnju, za koji je Bijela kuca rekla da nije bio naklon, unatoc brojnim kritikama.

No u Japanu, Bijela kuca nije imala argumenata protiv fotografije koja pokazuje Obamu u naklonu pod gotovo pravim kutom dok se rukuje s carom Akihitom, naveo je Fox News.

Umjesto nijekanja geste, dužnosnik administracije ju je branio, izjavivši za washingtonski internetski portal Politico da "Obama poštuje protokol" te da je pozdravljanje "ojacalo položaj i status SAD-a u Japanu", u kojem je naklon samo druga verzija rukovanja.

Pamela Eyring, predsjednica škole za protokol u Washingtonu, izjavila da nema cvrstoga pravila, ali da naklon nije primjeren kod susreta državnika. "Oni su ravnopravni... Nije korektno da se šef države nakloni drugom šefu države. To nije prikladno", izjavila je Eyring za Fox News. Ona je rekla da je Obama jasno želio pokazati poštovanje, no dodala je da japanski carski par ne ocekuje takvu gestu od zapadnih državnika.

Po vecini ocjena, nema službenog protokola koji traži od predsjednika SAD-a, ili bilo kojeg Amerikanca, da se nakloni stranom šefu države ili monarhu. Drugi šefovi države ili dužnosnici, poput bivšeg potpredsjednika Dicka Cheneyja, pozdravljali su japanskog cara rukovanjem, što je po rijecima Eyring prikladan obicaj. Bivši predsjednik Bill Clinton bio je oštro kritiziran zbog toga što se blago naklonio japanskom caru 1994.

The Los Angeles Times se u naslovu o Obaminom naklonu Akihitu zapitao "Koliko ce nisko ici?". Tjednik Newsweek u online izdanju ocjenjuje da je gnjev zbog Obaminog naklona pretjeran i nekoristan te da se jednoj takvoj gesti pridaje preveliki znacaj.

"Obama nije prvi predsjednik SAD-a koji se naklonio pred stranim državnikom - Bill Clinton se naklonio Akihitu, Richard Nixon se naklonio njegovom ocu, caru Hirohitu, Dwight Eisenhower se naklonio francuskom predsjedniku Charlesu de Gaulleu", navodi Newsweek.

"Ni jedan od tih dogadaja nije izazvao katastrofalni kolaps americke moci u inozemstvu, pa nece ni Obamin. Predsjednik može istodobno biti i pun poštovanja i mocan. Zašto bi se sila pokazivala manjkom ljubaznog poštovanja tradicija", pita se Newsweek, nazivajuci Obamin naklon - gestom ljubaznosti i dobre volje.


Podijeli: Facebook Twiter