Obama: Nećemo više prisluškivati saveznike

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Predsjednik Barack Obama u petak je objavio zabranu prisluškivanja čelnika zemalja koje su bliski prijatelji ili saveznici SAD-a, a u nizu reformi pokrenutih nakon otkrića Edwarda Snowdena o masovnom prisluškivanju na globalnoj razini, također želi ograničiti posjedovanje goleme kolekcije telefonskih ispisa, tzv. metapodataka.

Obama je napravio korake kako bi Amerikance i strance uvjerio da će SAD uzimati u obzir njihove bojazni vezane uz očuvanje privatnosti. Obećao je da se neće prisluškivati bliski američki prijatelji i saveznici, a jedan visoki dužnosnik američke vlade navodi da se radi o nekoliko desetaka svjetskih čelnika.

Sve se ovo radi, piše Reuters, kako bi se izgladili narušeni odnosi SAD-a i Njemačke nakon otkrića da je američka Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) prisluškivala kancelarku Angelu Merkel. "Reforme koje danas predlažem trebale bi Amerikancima uliti veće povjerenje glede zaštite njihovih prava, iako će obavještajne i sigurnosne službe i dalje zadržati metode koje su neophodne da bi bili sigurni", rekao je Obama.

"Čelnici nama bliskih zemalja i saveznika zaslužuju znati da ću ih, ako želim imati u uvid u njihovo mišljenje o nekoj stvari, radije nazvati nego pribjeći njihovom nadzoru", dodao je američki predsjednik.

Na listi reformi nalazi se i Obamin prijedlog Kongresu da uspostavi vanjsko tijelo sastavljeno od zagovornika prava na privatnost koje bi bilo zaduženo za tajnovit Sud za protuobavještajni nadzor (FISA). Taj se sud bavi slučajevima terorizma i protivi se Obaminu prijedlogu. (Hina)

Obama se u svom govoru obrušio na Edwarda Snowdena, bivšeg suradnika Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) SAD-a čije su informacije o američkom obavještajnom nadzoru narušile odnose SAD-a sa stranim saveznicima i pokrenule reforme u Washingtonu.

"S obzirom na otvorenu istragu neću se baviti Snowdenovim akcijam ili motivacijama", rekao je Obama u svom obraćanju u ministarstvu pravosuđa učinivši donekle neubičajenu gestu spominjanjem Snowdena imenom.

"Reći ću da obrana naše nacije dijelom ovisi o vjernosti onih kojima su povjerene tajne naše nacije".

Bijela kuća je tvrdila da je Snowden, zajedno s drugim zviždačima, imao druge mogućnosti da izrazi svoje zabrinutosti obavještajnim praksama bez golemog i štetnog curenja informacija.

"Ako si svaki pojedinac koji ima primjedbe na politiku vlade može uzeti za pravo javno objaviti povjerljive infomracije onda nećemo naš narod moći držati sigurnim ili voditi vanjsku politiku", rekao je Obama. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter