U Galeriji KuC-a "Lamparna" u Labinu do 25. studenog otvorena je samostalna izložba "Eko Eko ljudsko mlijeko" poznate riječke umjetnice srednje generacije Tajči Čekada. Riječ je o pretposljednjem izložbenom projektu u drugoj sezoni ciklusa izložbi V.I.T.R.I.O.L., autora Damira Stojnića, kojim se propituju odnosi između umjetnosti, alkemije i spiritualnosti.
Dublja poruka
Tajči Čekada, umjetnica i modna dizajnerica, koja se istaknula brojnim važnim, samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu, ovom je prigodom prezentirala svoj najnoviji projekt koji obuhvaća proizvodnju cijelog niza mliječnih proizvoda, ali ne od kravljeg ili kozjeg, već od ljudskog mlijeka. Veliku pomoć u izradi mliječnih proizvoda od ljudskog mlijeka autorici je pružila Manufaktura smisla (Obrt Marijana i Armano Jeričević), a mlijeko je dobiveno dobrovoljnim prilozima 13 rodilja iz Rijeke i okolice.
Voditelj Galerije "Lamparna" Damir Stojnić ističe da se u ovom projektu autorica ne referira isključivo na patnju životinja koje eksploatira mliječna i prehrambena industrija generalno, kao i na nezdravost raznih mliječnih produkata, već u njoj nalazi i dublju poruku koja progovara o mogućnostima samodostatnosti ljudskih bića, jednom kada do kraja unište prirodne zemaljske resurse. U tom smislu vidi i mogućnost prehranjivanja tijekom kolonizacije drugih planeta, povezujući ovu izložbu s jednom ranijom izložbom ove autorice, naziva "Mars", kojom problematizira mogućnost ljudskog života na tom planetu, a koju je koncipirala u koautorstvu s poznatim riječkim umjetnikom i performerom Krešom Kovačičekom.
Uspoređujući poruku njezina rada s jednim od najpoznatijih književnih djela znanstvene fantastike, sagom "Dina, pješčana planeta" Franka Herberta, na otvorenju izložbe Stojnić je istaknuo kako ćemo "u nekim budućim rezultantama genetskog inžinjeringa vjerojatno biti primorani proizvesti novi soj ljudskih bića, hermafroditskih, i koji bi se bili u stanju prehranjivati mlijekom iz vlastitih dojki", smatrajući kako to nije nimalo nemoguće s obzirom na naš sadašnji "krajnje autodestruktivan civilizacijski trenutak i bezumno uništavanje prirodnih resursa". Naime, u svome djelu i Herbert razvija donekle sličnu ideju: na planetu Dina, koji je cijeli jedna uzavrela pustinja, njeni stanovnici posjeduju odijela koja ne propuštaju njihov znoj, već se on u njima kondenzira, i iznova filtrira u pitku vodu koju mogu opet unijeti u sebe.
Dokumentarni video
Na otvaranju izložbe posjetitelji su mogli odgledati 20 minutni dokumentarni video o samom procesu nastanka i provedbe ovoga projekta, kao i o izvedenoj akciji "Eko Eko ljudsko mlijeko" u Rijeci, a potom su imali priliku degustirati razne proizvode, uglavnom namaze napravljene od lješnjaka, kakaa i ljudskog mlijeka.
Izložba u Galeriji Lamparna otvorena je do 25. studenog, a može se pogledati svakog dana od 18 do 21 sat.
Angažirana autorica
Tajči Čekada, rođena 1979. u Rijeci, djeluje na području kostimografije i dizajna, oblikovanja odjeće, performansa, fotografije i videa. S radom započinje 2003. u prostorima M.M.C. Palach gdje do 2013. aktivno surađuje u radu galerije "OK" te zajedno s umjetnicima Krešom Kovačičekom, Damirom Stojnićem, Nedom Šimić-Božinović i Davorom Dundarom sudjeluje u osnivanju Ri Performers Syndicatea (RiPS). Godine 2006. u suradnji s tvrtkom M.M.C. pokreće ciklus modnih manifestacija na nekonvencionalnim lokacijama pod nazivom "Modne novosti" na kojima predstavlja angažirane, konceptualne i avangardne modne kolekcije. Također dizajnira i izrađuje kostime za razne glazbene skupine i izvođače, kao i za igrane filmove, kazališne i plesne predstave. Izlagala je na mnogim skupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inozemstvu.
Božićna izložba Vladimira Dodiga Trokuta
Prema najavi ciklus izložbi V.l.T.R.l.O.L., koji se već dvije godine provodi uz potporu Ministarstva kulture RH, nastavlja se i iduće godine. Ovogodišnji će, pak, ciklus biti zaključen božićnom izložbom Vladimira Dodiga Trokuta, doajena hrvatske suvremene umjetničke i šamanističke prakse. (Priredila B. Ć. J.)