Novozelandske spasilacke ekipe trude se u nedjelju pretovariti naftu iz teretnog broda koji se nasukao u Zaljevu Plenty kako bi sprijecili ekološku katastrofu, a premijer John Key želi saznati zašto je brod udario u greben u vrijeme dok je more bilo mirno.
Meteorološka služba predvida pogoršanje vremenskih uvjeta od ponedjeljka poslijepodne pa se radi na tome da se nafta hitno iskrca iz broda Rena.
Dužnosnici strahuju da ce brod potonuti, što bi moglo izazvati najgore zagadenje mora u posljednih nekoliko desetljeca ako u njemu ostane 1700 tona nafte. Iz broda je vec procurilo oko 20 tona nafte u zaljev i nastala je naftna mrlja duga pet kilometara zbog koje je vec uginuo veliki broj morskih ptica.
Key je došao u nedjelju vidjeti mjesto nesrece u blizini luke Taurange i rekao je da su pokrenute dvije vladine istrage kako bi se utvrdilo kako je došlo do toga da brod prošle srijede udari u greben u povoljnim vremenskim uvjetima. Nesreca, koja se dogodila na podrucju bogatom florom i faunom, gdje žive kitovi, dupini, pingvini i tuljani, cini se nobjašnjivom, kaazao je premijer.
"Ljudi znaju za taj greben i udariti u njega bez nekog posbenog razloga - u noci, u mirnim vodama - to pokazuje da je nešto strašno pošlo krivo i moramo shvatiti zašto", rekao je Key novinarima.
Brod Rena, dužine 236 metara sa 25 clanova posade, nasukao se na greben i jako je oštecen. Plovi pod liberijskom zastavom, a njegov vlasnik je tvrtka Costamare Inc. sa sjedištem u Grckoj.