Novinari 21.stoljeća vlasnika lista prijavili DORH-u

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Novinari ugaslog lista "21. stoljeće" podnijeli su prijavu Državnom odvjetništvu i poreznoj upravi, u kojoj su izrazili sumnju u zakonitost poslovanja izdavača lista tvrtke "Miran dan", u vlasništvu Marjana Jurleke.

Nadležne su pozvali da utvrde izvlači li se novac iz tvrtke "Miran dan" prema tvrtki Digitel, koja je, sumnjaju, bila stvarni, prikriveni vlasnik "21. stoljeća". Također, novinari pozivaju nadležne da provjere da li je tvrtka "Miran dan" isplatila dobitnike nagradnih igara koje je organizirao list "21. stoljeće".

Procjenjuju da izdavač novinarima ukupno duguje od 1,5 do dva milijuna kuna. "21. stoljeće" imalo je 40 novinara u stalnom radnom odnosu, a procjenjuje se da je u novinama surađivalo preko stotinu autora. Zanimljivo je da je u listu radilo i desetak ljudi angažiranih po modelu ministra Miranda Mrsića, za 1.600 kuna mjesečno.

Okidač za podnošenje prijava bio je neriješen status novinara u tvrtki "Miran dan". Još uvijek su njezini zaposlenici, "21. stoljeće" više ne izlazi, a Jurleka ne proglašava stečaj tvrtke. Stečaj je uvjet da novinari dođu u prvi isplatni red, što bi im, vjeruju, osiguralo naplatu.

Kap koja je prelila čašu strpljenja bila je informacija da je račun izdavača blokirala tvrtka Digitel, i to na iznos od tri milijuna kuna. Novinari smatraju da je to učinjeno kako bi se u Digitel slio novac od povrata PDV-a te sumnjaju da nakon "izvlačenja" novca neće uspjeti naplatiti svoj rad. Obzirom da su formalno još uvijek zaposleni, novinari svakog dana dolaze u redakciju, u kojoj je isključeno grijanje.

Posebno zanimljivu ulogu u ovoj priči igra tvrtka Digitel. Novinari svjedoče da je njezin vlasnik Aljoša Roksandić dolazio u redakciju, mijenjao naslove, izbacivao teme pripremljene za tisak i usmjeravao uređivačku politiku.

"Ponašao se onako kako se ponašaju vlasnici, tvrdi za naš list novinar "21. stoljeća" koji je želio ostati neimenovan. Kad su novine zapale u poteškoće, kao ispomoć je u list stigao Nebojša Taraba, inače zaposlen u tvrtki u sastavu Digitela. Sve u svemu, novinari smatraju da imaju razloga vjerovati da je pravi vlasnik lista bio Digitel, a ne Marjan Jurleka.

"Ne mogu reći da li je Digitel bio suvlasnik lista, ali da je većina marketinškog posla odrađena s njima – to je činjenica, kaže glavni urednik "21. stoljeća" Borna Keserović. On dodaje kako se nada da novinari neće ostati neplaćeni, ali, kaže, "sve upućuje da će barem dio njih ostati bez plaćenog rada".

"Vlasnik tvrtke stalno najavljuje stečaj, ali ga ne proglašava. Dok ne otvori stečaj radnici su u blokadi, jer su zaposleni u firmi koja ne radi. Nadam se da će stečaj biti otvoren i da će novinari naplatiti svoja potraživanja, jer oni su najmanje krivi za sudbinu lista. Ove novine su mogle uspjeti. Nije presudio deficit redakcije, nedostajalo je ambicije izdavača, kaže o neproglašenom stečaju Keserović.

O sumnjama novinara da je Digitel bio pravi vlasnik "21. stoljeća" pitali smo vlasnika Digitela Aljošu Roksandića. On nije želio razgovarati. Svoje odgovore poslao je preko PR agencije. O blokadi tvrtke "Miran dan" Roksandić odgovara: "Račun su blokirale tvrtke Digitel i Digitel medijski servisi za pružene usluge oglašavanja 21. stoljeća, kao nužnu mjeru zaštite svojih poslovnih interesa, obzirom da niti jedan izdani račun do sada nije plaćen, a tvrtkama su kreirane značajne obaveze prema trećima."

O visini blokade računa nije dao odgovor. Prema našim informacijama, rekosmo, radi se o blokadi od tri milijuna kuna.

Roksandić ističe da je zahvaljujući blokadi naplatio manji dio potraživanja. O tvrdnjama da je Digitel bio (su)vlasnik lista odgovorio je: "Ne, tvrtka Digitel niti bilo koja tvrtka iz grupe nikad nije bila suvlasnik 21. stoljeća. Radi se o zlonamjernim lažima i podmetanjima." S izdavačem lista, tvrdi, Digitel je bio "u poslovnom odnosu pružanja usluga savjetovanja, oglašavanja i promocije."

Roksandića smo upozorili i na svjedočenje novinara o njegovom direktnom sudjelovanju u kreiranju uređivačke politike. "Gospodin Roksandić je dolazio i bio angažiran na svakoj vrsti savjetničke pomoći redakciji i Upravi kao što je angažiran i kod drugih naših klijenata s kojima osobno surađuje", stoji u odgovoru upućenom u Roksandićevo ime.

Vlasnika Digitela na koncu smo pitali da li je i zbog čega tvrtka "Miran dan" ovisila o kreditu koji je Digitel neuspješno pokušao realizirati kod HBOR-a. Poklopilo se, naime, da je vijest o obustavi realizacije tog kredita bila uvertira za gašenje lista.

"Ova tvrdnja je laž. Zbog istih laži već je pokrenut postupak podnošenja prijava protiv širitelja istih. Obzirom da je tvrtka "Miran dan" samo naš klijent, te da ni na koji drugi način s njom nismo povezani, potpuno je promašena i neodrživa teza da bismo se mi kreditno zaduživali kako bismo financijski pomagali tog ili bilo kojeg drugog klijenta.

Osim toga kredit HBOR-a je takvog tipa da ga je nemoguće koristiti nenamjenski, a namjena kredita bila su obrtna sredstva i plaćanje dobavljača", stoji u odgovoru vlasnika Digitela koji je dao Novom listu. (Tportal.hr)


Podijeli: Facebook Twiter