Od svih europskih zemalja samo Hrvatska, Francuska i Slovenija nemaju vijece za medije koje bi brinulo o eticnosti izvještavanja i zato sami novinari moraju brinuti da pišu objektivno i nepristrano, poštujuci pravo na privatnost, receno je u subotu na okruglom stolu o novinarskoj etici u Zadru.
"Vecina hrvatskih novinara ipak zna što i kako treba raditi i zna zadržati to profesionalno dostojanstvo, razum i integritet.
Ako novinare netko natjera da nešto neeticno napravi, mi novinari smo odgovorni, a oni koji su nas natjerali, bili to vlasnici, politicari oglašivaci, urednici ili bilo tko drugi, ostaju sakriveni, a sramota ostaje na novinaru koji mora snositi posljedice", istaknuo je dr. Stjepan Malovic s Odjela za turizam i komunikacijske znanosti zadarskog sveucilišta, koji upozorava da se na eticnost i poštivanje privatnosti najmanje pazi na internetskim portalima.
Skup je organiziran s ciljem da se regionalne redakcije podupru u naporima da zadrže objektivno i nepristrano pisanje. Upravo se na taj nacin treba suprotstaviti berluskonizaciji i tabloidizaciji medija koja je sve prisutnija, istaknuo je Ognjen Zlatev, direktor Medijskog centra u Sofiji i predstavnik Mreže medijskih centara jugoistocne Europe.
Okrugli stol su organizirali Europska komisija, UNESCO i zadarsko sveucilište. Domacin je bila redakcija Zadarskog lista.