Novim srednjoškolcima srezana ponuda programa

Prijedlog izmjena odluke o upisima bit će na javnoj raspravi do 7. ožujka (M. TODOROV/CROPIX)
Prijedlog izmjena odluke o upisima bit će na javnoj raspravi do 7. ožujka (M. TODOROV/CROPIX)

Svega godinu dana od uvođenja e-upisa u srednje škole Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta mijenja pravila utrke za mjesto u srednjoškolskoj klupi. Naime, otvorena je javna rasprava o prijedlogu odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u prvi razred srednje školske godine 2014./2015. koja će trajati do 7. ožujka. Jedna od najznačajnijih novosti te odluke smanjenje je broja programa za koje će osmaši moći konkurirati, jer za razliku od prošle godine kada su mogli prijaviti deset programa u pet škola, ove im je godine ta mogućnost srezana na šest programa u šest škola, a u Ministarstvu takvu odluku objašnjavaju činjenicom da su učenici prošle godine u prosjeku birali 3 škole i 4 programa pa su se stoga odlučili za smanjenje.

Natjecanja i bodovi

Među novostima koje donose ovogodišnji upisi jedna od najvažnijih je da će pravo na izravan upis u srednje škole imati svi učenici koji su kao pojedinci na državnim i međunarodnim natjecanjima u znanju osvojili prvo, drugo ili treće mjesto, i to u svim višim razredima osnovne škole, odnosno petom, šestom sedmom ili osmom razredu. Prošle godine izravno su se upisivali samo učenici koji su osvojili prvo mjesto na tim natjecanjima, i to samo u sedmom i osmom razredu. Oni koji ostvare pravo na izravan upis neće, kao dosad, morati prijeći ni minimalni bodovni upisni prag, trebat će tek zadovoljiti na ispitu sposobnosti i darovitosti u školama u kojima je to uvjet za upis. Učenici koji kao članovi skupine na natjecanju u znanju u nekom od 5. do 8. razreda osvoje prvo mjesto dobit će tri dodatna boda, drugo osvojeno mjesto članu skupine nosi dva, a treće jedan dodatni bod. Istovremeno, svi pojedinci i članovi skupine koji su sudjelovali na državnim natjecanjima, čak i ako ne ostvare vrhunski rezultat, dobit će pola dodatnog boda za upis, što do sada nije bio slučaj. Uspjesi na sportskim državnim i međunarodnim natjecanjima i osvojena prva tri mjesta nosit će također od jednoga do tri boda.

Međutim, prvenstveno se vrednuju natjecanja u znanju iz hrvatskog jezika, matematike te prvoga stranog jezika kao i još tri predmeta, a jedno natjecanje samostalno može odrediti škola u koju se upisuje. Škola može odrediti kako će izravno upisati ili dati dodatne bodove onim učenicima koji su se iskazali na natjecanjima iz informatike ili astronomije, što dosad nije bio slučaj.

Transparentno

Jedna od nepovoljnijih novosti za učenike je da se ove godine više neće vrednovati drugi strani jezik koji je dosad nosio jedan dodatni bod, a za pohađanje šest razreda osnovne glazbene škole ili četiri razreda osnovne plesne škole više se neće dobiti dva, nego jedan dodatni bod.

Učenici s teškoćama u razvoju imat će pravo izravnog upisa u jedan od programa obrazovanja za koje posjeduju stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje, ali pod uvjetom da ostvare minimalni bodovni prag za upis, a učenici sa zdravstvenim poteškoćama također više neće moći dobiti dva, nego jedan dodatni bod. Iz Ministarstva poručuju da se radi i na jedinstvenom popisu zdravstvenih kontraindikacija za obrazovne programe, čime će se stvoriti unificiran i transparentan opis zdravstvenih preduvjeta za pojedine programe, što do sada nije bio slučaj, već su to škole same određivale.

Promjene i u četverogodišnjim programima

Novi kriteriji za upis donose novosti i za buduće gimnazijalce te strukovnjake koji upisuju četverogodišnje programe. Naime, za upis u te programe vrednuju se: prosjek svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda obrazovanja i zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz 6 nastavnih predmeta: hrvatskog jezika, matematike i prvoga stranog jezika te triju nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim vrstama obrazovnih programa. Novost je da od ta tri predmeta važnih za nastavak obrazovanja dva predmeta su propisana priloženim Popisom predmeta posebno važnih za upis, dok jedan samostalno određuje srednja škola od obveznih nastavnih predmeta koji se uče u osnovnoj školi. (I. ŠESTAN KUČIĆ/NL)


Podijeli: Facebook Twiter