Novi resort na Sv. Nikoli otvara se za Praznik rada

Uređen dvorac uz novi bazen (M. MIJOŠEK)
Uređen dvorac uz novi bazen (M. MIJOŠEK)

Najveće istarsko turističko gradilište - otok Sveti Nikola u Poreču pravi je mravinjak građevinskih radnika. Čak 556 radnika užurbano na svim poljima radi kako bi tvrtka Valamar Riviera mogla već za Praznik rada otvoriti vrata novog resorta gostima. Svečano otvorenje Valamar Isabella Island Resorta sa četiri zvjezdice i 334 smještajne jedinice - soba, suitova, apartmana, studia i vila, predviđeno je u lipnju. Riječ je o najvećoj hotelijerskoj investiciji u Istri ove godine koja stoji vrtoglavih 250 milijuna kuna te jednoj od najvećih u hrvatskom turizmu koja će ljeti zapošljavati 250 djelatnika.

Nema slobodnih soba

Doduše, kako to uvijek biva s turistički gradilištima, 15 dana prije otvaranja čini se gotovo nemogućim da će sve biti gotovo. Međutim, opće je poznato da kod turističkih investicija rijetko kada dolazi do probijanja rokova. Tim više što je za Praznik rada na otoku već bukirano 60-tak soba. Ujedno, već je u potpunosti prodan smještaj za srpanj, u kolovozu još uvijek ima nešto praznih soba, dok se prodaja za ostale mjesece dobro kreće. Najpopunjeniji je zasad hotel, a plan je tvrtke te u trećoj godini poslovanja postići željene cijene.

- Riječ je o najvećoj investiciji ove tvrtke dosada nakon izgradnje Lanterne. Bila je vrlo zahtjevna i drugačija u odnosu na one kada se obnavlja neki hotel zbog velikog obuhvata zahvata i niza drugih radova izvan klasične obnove hotela. Naime, ovdje smo po cijelom otoku, koji ima nešto više od 6,5 hektara proveli svu komunalnu infrastrukturu, dakle kanalizaciju, optičke kablove, izgrađena je nova trafostanica i druga je u potpunosti obnovljena, rekao nam je član uprave Valamar Rivere Tihomir Nikolaš koji je zadužen za investicije.

Trenutno se na otoku dovršava hotel Fortuna, buduća Isabella te bazenski kompleks oko tog hotela i plaže. Također u velikim radovima je i dio otoka gdje je smještan budući kongresni centar, dok se prostor oko studija, bivših bungalova te dvorca i depandanse Miramare više-manje uredio. Studija su već sva namještena i opremljena, većim dijelom hrvatskim namještajem, te se dijelom čiste kao i depandansa Miramare te dvorac. Preostalo je samo do kraja urediti okoliš, odnosno zasaditi ostatak bilja te posijati travu.

Šest milijuna za hortikulturu

Inače, samo u hortikulturu na ovom je otoku potrošeno čak šest milijuna kuna, dok je pet milijuna išlo na uređenje plaža, prije svega šljunčane uz hotel Fortuna te depandansu Miramare gdje su postavljeni novi tuševi, uređeni potporni zidovi, napravljena nova sunčališta te je plaža dobila novi šljunak.

Nikolaš je istaknuo da će sada konačno nakon više od 25 godina u funkciji biti depandansa Miramare, definitivno jedan od najluksuznijih objekata s 36 hotelska suitova koji gleda na otvoreno more te uz koji je uređen bazen od 250 kvadrata s velikim restoranom.

- Uz uređenje objekata, ovo je bila zahtjevna i drugačija investicija jer smo uz to nabavili i novi trajekt te smo obnovili jedan od brodova za prijevoz gostiju. Ujedno, na otoku će se koristiti 10 električnih vozila za prijevoz gostiju i još toliko će ih biti za osoblje u vrijednosti od dva milijuna kuna. Također, obnovili smo najstariji integralno sačuvani svjetionik na Mediteranu, a prema uvjetima konzervatora uređivao se i dvorac, posebice njegova fasada, kaže Nikolaš.

Da podsjetimo, resort će imati 97 studija, devet apartmana i dvije predsjedničke vile s vlastitim bazenom sa četiri zvjezdice. Napuštena depandansa Miramare postala je objekt s 36 hotelska suitova s pogledom na otvoreno more. U dvorcu iz 1887. godine uređeno je 10 luksuznih apartmana. Hotel Fortuna iz 1986. godine, imat će 180 soba, svoj wellness centar u prostorima bivšeg noćnog kluba, te veliki moderni vanjski bazen od 600 kvadrata te mali dječji od 50 kvadrata s pogledom na porečku rivu. Ujedno, u resortu će biti i za klub za mlade koji će biti smješten gdje je nekada bila slastičarnica, a na mjestu starog restorana uređuje se kongresni centar i sala za vjenčanja od 500 kvadrata koji će moći primiti i do 400 osoba kada je riječ o kongresima.

Otok čine dvije zone - onaj mirniji te onaj za goste željne aktivnosti. I u aktivnom i u mirnom dijelu otoka, uz različite smještajne mogućnosti, nalaze se vanjski bazeni, popločane, betonske, travnate, stjenovite i pješčana plaža označena Plavom zastavom, nekoliko a la carte restorana i barova. Gostima su dostupna sva područja, ponude i usluge na otoku pa tako i profesionalna usluga čuvanja djece. (Barbara BAN, snimio Milivoj MIJOŠEK)


Podijeli: Facebook Twiter