Prije nekoliko dana mediji su objavili da je Facebook kupio aplikaciju WhatsApp. Objašnjeno je da se radi o aplikaciji za slanje poruka putem mobilnih komunikacijskih uređaja ali tako da se ne plaćaju same poruke već jedino internetski promet. Odmah sam se osjetio kao metuzalem koji i dalje šalje klasične SMS-ove i još nije imao pojma da takvo što postoji. Još jedna nova tehnologija je tu. S vremena na vrijeme se netko zabrine i najavi kraj nekog medija - filma, knjige, radija… u obliku kakvom ga znamo.
Osamdesetih godina video je prijetio da potpuno izmijeni filmsku industriju. Dovoljno je bilo imati uređaj za reprodukciju i televizor. Zašto bi onda netko išao u kino? Tri desetljeća kasnije, videoteke su mrtve a kina su još živa. Promijenjena, prilagođena novoj publici i novim tehnologijama, ali živa i zdrava
Na koncu ništa nije moglo, i još uvijek ne može, zamijeniti gušt gledanja filma na velikom ekranu uz, naravno, ugodna sjedala, kvalitetnu sliku, može i u 3D-u, zvuk i možda pokoju vrećicu kokica. I televizori su opstali, u novom obliku, prilagođeni novim vremenima.
Još jedan medij za koji se najavljuju crni dani je i knjiga. Tehnologija i tu ima svoje adute, pa osim što postoje e-čitači puno veća količina podataka nego prije dostupna je na netu koji se pretvara u jednu globalnu arhivu. Ali knjige se i dalje tiskaju, prodaju i čitaju. Možda kriza čini da ljudi manje kupuju a više posuđuju u knjižnicama.
Svojevremeno je o svijetu bez knjiga pisao Ray Bradbury u genijalnom romanu "Fahrenheit 451", ali pisac, a to izgleda nitko nije shvatio, je u romanu upozoravao da će knjige nestati zbog ljudske opčinjenosti televizijom. No, nisu zbog televizije stradali drugi mediji - ni film, ni knjige, ni radio…
Uzgred, izgleda da ćemo i Wikipediju dobiti u tiskanom izdanju, nekom je i to palo na pamet. Bit će zanimljivo ako se realizira. (Mladen RADIĆ)
CIJELI TEKST U TISKANOM IZDANJU