Tom Wolfe, perjanica američkog Novog novinarstva (Hunter S. Thompson, Norman Mailer, Truman Capote…), svoj je romaneskni prvijenac "Lomača taština" objavio 1987. godine, a njegov zadnji prozni uradak koji nosi naziv "Back to Blood" nije uspio uvjeriti kritiku koja je roman dočekala na nož.
"Back to Blood" je roman-svijet u najboljoj Wolfeovoj tradiciji s velikim brojem likova različitih socijalnih statusa, a glavno mjesto radnje je grad Miami u kojem 50 posto stanovništva čine imigranti koji su se doselili u zadnjih pedeset godina. Zašto kritika nije obgrlila ovaj roman kao što je to učinila s "Lomačom taština" (ili s "Čovjekom od formata" nakon nje) pravi je mali misterij jer su oba romana i strukturno i kvalitativno gotovo jednaka. Wolfeu danas kritičari ne opraštaju "propuste" koje su mu opraštali krajem 80-ih - karikaturalne likove, nevjerojatne obrate, ekscesnu radnju i "slab" završetak - no što je postrožilo njihovu ocjenu rada ovog vrsnog reportera i satiričara američke svakodnevnice i njenog društva zaista je teško dokučiti.
Kao što je u 80-ima Wolfe secirao New York, a u 90-ima Atlantu, tako je nakon prvog desetljeća novog tisućljeća pod skalpel bacio i "multikulturalni" Miami koji po njegovom sudu najbolje opisuje što će se u ostalim većim američkim gradovima (u Los Angelesu se to već događa) odvijati vrlo skoro. Miami je gotovo u potpunosti u rukama izbjeglih Kubanaca i ima kubanskog gradonačelnika, a bijelih anglosaksonskih protestanata (čuvenih WASP-ova) ima manje od četiri posto. Većinu policajaca čine upravo Kubanci, a rasni sukobi s ostalim latinskoameričkim i afričkoameričkim skupinama su neizbježni.
Iz tog melting pota, koji se ne topi, Wolfe izdvaja dva glavna kubanska junaka - Nestora, mladog policajca na probnom roku, i Magdalenu, medicinsku sestru poznatog psihijatra koji "liječi" ovisnost o pornografiji. Oboje dolaze iz siromašnog kvarta - Hialeah - prava "mala Havana" u kojoj živi 200 tisuća emigranata i oboje žele više od onoga što imaju. (B. VINCEK)
VIŠE U TISKANOM IZDANJU.