Pulska zračna luka slijedi pozitivan trend rasta broja putnika te do kraja ove godine planira ostvarenje 10 posto više gostiju. Ove sezone iz Pule se može putovati u 15 zemalja i čak 39 gradova.
Od početka godine do 9. rujna kroz pulsku zračnu luku prošla su ukupno 321.322 putnika, što je za 6,1 posto više u odnosu na isto razdoblje lani. U prvih devet dana rujna u Pulu su sletjela 13.322, a odletjelo je 13.778 putnika, što je za rekordnih 40 posto više u odnosu na isto razdoblje lani.
U Pulu je sletjelo najviše Rusa, čak 104.200, slijedi Ujedinjeno Kraljevstvo s 54.200 putnika, Njemačka s 33.992 putnika, Francuska s 26.774 putnika, Norveška sa 17.879 putnika, Nizozemska s 13.528 putnika, Ukrajina s 13.231 putnikom te Belgija s 13.158 putnika. Na začelju su Španjolska, Finska i Švedska odakle je došlo 5.996, 3.598 i 3.041 putnik.
U ovoj godini uspostavljeno je nekoliko novih redovnih niskotarifnih linija. O tome, ali i o drugim bitnim poslovnim uspjesima razgovarali smo s Brunom Rogovićem koji nam je rekao da je to samo početak ostvarivanja jako bitnog cilja - dohvata rekordne 1987. godine.
- S Ryanairom se iz Pule leti za Pariz i za Oslo s dvije rotacije tjedno. Kompanija Jet2com povezuje Manchester i Pulu jednom tjedno. Blue One povezuje Pulu i Helsinki dvaput tjedno, Lufthansa povezuje München i Pulu jedanput tjedno, a Jat iz Beograda leti dva puta tjedno. I ove godine rusko je tržište najzastupljenije, a do sada ostvaruje 30 posto cjelokupnog prometa uz porast od 3,7 posto u odnosu na lani.
Slijedi Ujedinjeno Kraljevstvo s 18 posto cjelokupnog prometa s oko dva posto povećanja. Njemačka predstavlja 11 posto cjelokupnog prometa uz 15-postotno povećanje. Slijedi Francuska s devet i Norveška sa sedam posto uz neznatno povećanje, ističe Rogović.
Plod je to, dakako, dobro organiziranog promotivnog rada i drugih tržišnih aktivnosti koje Zračna luka Pula provodi tijekom cijele godine, napose zimi. Rogović ističe da zbog toga kreću u osvajanje novih tržišta.
- Najveći uspjeh postignut je s Jet2com koji pored postojeće linije za Manchester uvodi još po jednu liniju za Newcastle, Leeds i Glasgow. S Ryanairom se također pregovara za još jednu novu destinaciju. Lufthansa je imala dobru popunjenost ove sezone s letom iz Münchena pa se pregovara za veću frekventnost odnosno novu liniju. Isto vrijedi s linijom iz Beograda gdje se pregovara o mogućnosti odvijanja prometa i tijekom zimskog razdoblja.
Također su u tijeku razgovori s jednom baltičkom kompanijom s mogućim letovima iz Estonije, Latvije i Litve. S jednom novom avio-kompanijom iz Poljske ugovaraju se mogući letovi iz te destinacije. Dosadašnja suradnja s Istarskom županijom, a pogotovo s Istarskom turističkom zajednicom, u posljednje se vrijeme intenzivirala, što za Zračnu luku Pula predstavlja veliki adut u pregovorima s niskobudžetnim kompanijama, kaže Rogović.
Danas pulska zračna luka može lako prihvaćati velike zrakoplove poput Boeinga 747 ili Iljushina 86. Zahvaljujući pogodnim klimatskim i tehničkim uvjetima Pula je alternativni aerodrom za mnoge susjedne države poput Slovenije ili Italije, a danas ima poseban interes u tzv. Jet Set putnicima koji lete privatnim ili unajmljenim zrakoplovima kako bi uživali u posebnim čarima Pule i Istre, kaže Rogović.
U prošloj godini pulska zračna luka imala je 10 posto više putnika nego u 2010. Zabilježen je rast od više od 30 posto u niskobudžetnim letovima. Uspostavljene su i direktne linije s destinacijama poput Helsinkija putem Blue1 i Charleroija/Bruxelles putem Ryanaira. Rast potvrđuje i činjenica da je od 2004. do 2011. godine promet udvostručen, tvrdi Rogović. (Piše Cristian Bruno GALIĆ)
VIŠE U TISKANOM IZDANJU