Neobične pokladne maske iz slavenskih zemalja

Izložba Slavenski karnevali (A. DAGOSTIN)
Izložba Slavenski karnevali (A. DAGOSTIN)

U pazinskom Etnografskom muzeju Istre u subotu je otvorena izložba "Slavenski karnevali" nastala u suradnji dvanaest europskih muzejskih ustanova. Putujućom se izložbom, koja prva gostuje u Pazinu, prikazuju kako pokladni običaji, inače rasprostranjeni u čitavoj Europi, u slavenskim zemljama imaju mnoge zajedničke elemente.

Hrvatska je, kao primjerom pokladnih običaja, predstavljena zvončarima koji su prije nekoliko godina uvršteni u UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva. Za pazinsko gostovanje izložbe, eksponatima su dodane maske i oprema zvončara i ovčara iz Katuna Lindarskog te Pusta iz Sovinjaka. Na izložbi su se osim panoa s prikazima neobičnih pokladnih maski i opisa i običaja iz svih slavenskih zemalja (Slovenija, Hrvatska, BiH, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Makedonija, Češka, Slovačka, Poljska, Bjelorusija, Ukrajina i Rusija) te domaćih izložaka mogli pogledati dokumentarni filmovi o zvončarima iz riječkog zaleđa i pokladnim običajima. Prije samog otvorenja u muzejski su prostor dotrčale maškare iz Sovinjaka demonstriravši pokladne plesove Istre.

Na otvorenju izložbe govorila je pazinska dogradonačelnica Mirjana Galant, ravnateljica EMI-ja Lidija Nikočević te ravnateljica Foruma slavenskih kultura Andreja Rihter, međunarodne kulturne ustanove sa sjedištem u Ljubljani pod čijim se okriljem odvija putujuća izložba. Tom su prilikom naglasili da su mnoge snažne kulturne veze između slavenskih zemalja, nekad vrlo razvijene, zamrle te im je želja da ih ovom izložbom i budućom suradnjom povrate. Međunarodni tim etnologa i muzealaca posjetio je zatim smotru zvončara u Matuljima te obišao Zvončarsku muzejsku zbirku u Rukavcu, dok je u nedjelju u prostorima Centra za nematerijalnu kulturu Istre u Pićnu održan okrugli stol na temu "Pokladne tradicije i problem predstavljanja drugog u globaliziranom svijetu". Izložba "Slavenski karnevali" će u pazinskom Etnografskom muzeju Istre biti otvorena do 14. ožujka, kada seli u Slovenski etnografski muzej u Ljubljanu. (A. DAGOSTIN)


Podijeli: Facebook Twiter